O równym dostępie hurtowni do leków: "ta dyskusja nie ma na celu dobra pacjenta"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   07-11-2014, 11:43

O równym dostępie hurtowni do leków: "ta dyskusja nie ma na celu dobra pacjenta"

Posłowie sejmowej komisji zdrowia zdecydowali o przełożeniu dyskusji na temat wprowadzenia zasady równego dostępu wszystkich hurtowni do leków.

Obecnie część produktów trafia do aptek poprzez kanał dystrybucji bezpośrednio od producenta do aptek lub poprzez wybranych przez firmę tzw. operatorów logistycznych. Pozostali hurtownicy są de facto wykluczeni z dystrybucji części asortymentu.

Poprawki zgłoszone przez Naczelną Radę Aptekarską zakładały wprowadzenie obowiązku zapewnienia wszystkim hurtowniom stałych dostaw leków w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów oraz obowiązek udokumentowania odmowy dostarczenia leków hurtowniom wraz z powiadomieniem o tym GIF.

Zwolennicy tych poprawek uważają, że obowiązek dostarczania leków wszystkim hurtowniom zagwarantuje dostępność leków dla pacjenta. Przeciwnicy wskazują, że tak sformułowany przepis nie zapewni dostępności, a wręcz może zwiększyć braki leków na rynku.

Prezentujemy wybrane opinie przedstawione podczas sejmowej komisji zdrowia (6 listopada).

Posłanka Janina Okrągły: Poprawki były złożone w dobrej intencji - w celu zagwarantowania pacjentom dostępu do leków. Ale wprowadzenie tej poprawki, bez jednoczesnych zmian systemowych, może tego dostępu nie gwarantować. Mamy zabezpieczać leki dla pacjentów. Poprawka zaś de facto gwarantuje dostęp do leków hurtowniom. Problematyczne jest określenie "stałe dostawy" do hurtowni.

- Z treści poprawki wynika, że wytwórca, producent bądź importer musiałby zaopatrywać wszystkie hurtownie farmaceutyczne. Jest to nierealne. Obecnie ilość leków dostarczanych na polski rynek jest na odpowiednim poziomie. Braki leków na rynku nie są wynikiem zbyt małych dostaw na rynek przez producentów, ale ich wywozu. Wprowadzając taki zapis możemy wręcz zachęcić hurtownie do zwiększania eksportu.

Poseł Rajmund Miller: Jestem za odrzuceniem pierwszej poprawki. Dopóki nie uregulujemy mechanizmu wywozu, taki zapis spowoduje, że sprytni przedsiębiorcy będą otwierać hurtownie tylko po to, żeby reeksportować leki. Przepis stwarza więc realną groźbę, że powstaną hurtownie, które w krótkim czasie będą zrobić duże interesy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE