O samoleczeniu i roli farmaceutów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   30-12-2014, 10:48

O samoleczeniu i roli farmaceutów

Nastawienie się firm farmaceutycznych na rozwój sektora tzw. leków konsumenckich, jest ściśle związane z wzmocnieniem roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia.

Takie wnioski wynikały z debaty "Tendencje, wyzwania i szanse w branży consumer health - ewolucja czy rewolucja?", zorganizowanej przez firmę Merck, odbywającej się pod koniec roku w Muzeum Nauki w Londynie.

Jak wskazywali eksperci, decyduje o tym kilka czynników. Jednym jest samo otoczenie. - Na ogół w wielu krajach mamy do czynienia z deficytem lekarzy i pielęgniarek. Kiedy dostępność do tych pracowników opieki medycznej jest ograniczona, rośnie rola farmaceutów. Poza tym, bardzo często lekarz nie ma czasu na rozmowę z pacjentem w trakcie wizyty. A na pewno nie na odpowiadanie na pytania o obszar "wellbeing". Doradztwo nie jest rolą lekarza, ale właśnie farmaceuty - przekonywała Ratna Sita z firmy Euromonitor International.

Dodała jednak, że czasami w grę wchodzą kwestie kulturowe: - W niektórych krajach Europy środkowej, jak Węgry czy Czechy, nadal pacjenci mają większe zaufanie do lekarza. Ale to się zmienia.

Na brak dostępności do lekarzy wskazał też dr Ian Banks, przewodniczący European Men’s Health Forum:  - Wiele osób nie ma dostępu do usług podstawowej opieki zdrowotnej w ogóle i trudno znaleźć grupę pacjentów bardziej wymagających kontaktu z farmaceutą - mówił ekspert, wskazując przykład RPA, gdzie Merck odnosi jedne z największych sukcesów wynikających ze strategii skoncentrowania się na budowaniu relacji farmaceuty z pacjentami.

Na pierwszej linii
Ne wolno przy tym zapominać o roli farmaceutów, dostarczających porad i wytycznych dla konsumentów i pacjentów. - Farmaceuta jest dla pacjenta osobą zaufaną i wiarygodnym źródłem informacji. Dla firmy oferującej produkty konsumenckie, aptekarze są kluczowym ogniwem tego łańcucha dystrybucji. To farmaceuci są często pierwszą osobą, z którą styka się pacjent poszukując fachowej porady - mówił Ash Soni, przewodniczący Royal Pharmaceutical Society.

Dodał: - To nie byłoby możliwe bez zmiany zachowań konsumentów, które wpływają na sektor OTC. Pacjenci coraz częściej sami szukają informacji i chcą mieć wybór. Są lepiej wyedukowani. Jednocześnie wielu ludzi jest dzisiaj zainteresowanych utrzymaniem swojego zdrowia i życia w dobrej kondycji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH