O wzroście czy też spadku liczby aptek nie decydują tylko przepisy prawa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   12-03-2018, 10:20

O wzroście czy też spadku liczby aptek nie decydują tylko przepisy prawa Marcin Czech ocenił, że Ministerstwo Zdrowia nie dysponuje danymi wskazującymi czy jakiekolwiek apteki zostały zamknięte z powodu wejścia w życie AdA (fot. archiwum)

Nie jest zgodnym z prawdą twierdzenie, jakoby nowelizacja przepisów prawa farmaceutycznego ustanowiła „niemożliwe do obejścia bariery na rynku aptek” grożące powstaniem lokalnych monopol - odpowiada wiceminister zdrowia, Marcin Czech w interpelacji.

- Na wstępie należy wyjaśnić, iż nie jest zgodnym z prawdą twierdzenie, jakoby nowelizacja przepisów prawa farmaceutycznego ustanowiła „niemożliwe do obejścia bariery na rynku aptek” grożące powstaniem lokalnych monopoli - informuje wiceminister w odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Scheuring-Wielgus w sprawie nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, a dokładniej wprowadzenia zasady "Apteka dla Aptekarza".

- W tym kontekście można wskazać, iż – jak wynika z analizy jednej z firm wyspecjalizowanych w wyszukiwaniu lokalizacji (DataWise) – w Polsce istnieje około 800 atrakcyjnych miejsc, w których można otworzyć aptekę. Zastosowana w ww. przypadku metoda pozwoliła wytypować na mapie Polski miejsca, gdzie otwarcie apteki byłoby możliwe, a wytypowane lokalizacje są atrakcyjne, co sprawdzono na podstawie indeksu atrakcyjności handlowo-usługowej - dodaje wiceszef resortu zdrowia.

Przypomniał też analizę ekspertów portalu gdziepolek.pl, którzy sprawdzili 629 warszawskich aptek na przestrzeni ostatnich 4 lat: - Przeprowadzona analiza wskazuje, iż w tym okresie odnotowano zaledwie jeden przypadek wygaśnięcia zezwolenia, który miał związek z przeprowadzką apteki do innego lokalu (Warszawa: Apteka na Chmielnej). Eksperci dowodzą, że 77% (486) placówek dalej prowadzi działalność w tym samym miejscu, korzystając z tego samego zezwolenia.

Jednocześnie przypomniał, iż w stosunku do liczby ludności w innych państwach europejskich, Polska jest krajem o dużym nasyceniu aptek (37,9 mln Polaków – 15 tys. aptek; 65,6 mln Brytyjczyków – 14 tys. aptek; 82,6 mln Niemców – 18 tys. aptek).

Marcin Czech ocenił, że Ministerstwo Zdrowia nie dysponuje danymi wskazującymi czy jakiekolwiek apteki zostały zamknięte z powodu wejścia w życie AdA. Dodał, że o wzroście, czy też spadku liczby aptek nie decydują tylko powszechnie obowiązujące przepisy prawa, ale także takie czynniki jak sytuacja gospodarcza kraju, rozwój społeczny, jak również zmiany na innych rynkach zagranicznych – pośrednio, czy też bezpośrednio związanych z rynkiem aptecznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH