Obciążanie aptekarzy kosztami dyżurów bez ekwiwalentu jest niewłaściwie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   04-04-2016, 08:54

Obciążanie aptekarzy kosztami dyżurów bez ekwiwalentu jest niewłaściwie Posłanki apelują o zmiany w prawie farmaceutycznym

Dwie posłanki PiS domagają się od resortu zdrowia odpowiedzi, jak poprawić skuteczność nadzoru organów państwowych nad procesem dystrybucji leków oraz w jaki sposób rząd planuje zrekompensować małym aptekom prowadzenie nocnych i świątecznych dyżurów?

Środowisko farmaceutów oraz właściciele rodzinnych aptek zgłaszają postulaty, których nadrzędnym celem jest podjęcie pilnych działań legislacyjnych w zakresie prawa farmaceutycznego - informują posłanki: Anna Schmidt-Rodziewicz i Krystyna Wróblewska

Ich zdaniem, brak możliwości stosowania skutecznych narzędzi prawnych przez Nadzór Farmaceutyczny wpływa na poszerzanie się obrotu pozaaptecznego produktami leczniczymi oraz prowadzenie tzw. sprzedaży bezpośredniej przez firmy farmaceutyczne. Grozi to destabilizacją systemu dystrybucji aptecznej.

Apelują do MZ o wprowadzenie tzw. map potrzeb usług farmaceutycznych, określających m.in. rozmieszczenie i liczbę aptek oraz zawężenie kręgu podmiotów uprawnionych do prowadzenia aptek lub ich spółek, a także wyeliminowanie obrotu lekami w sklepach ogólnodostępnych.

"Na złą sytuację ekonomiczną rodzinnych, małych aptek mają również wpływ koszty związane z pełnieniem dyżurów w porze nocnej, w niedzielę, święta i dni wolne od pracy. Obciążanie właścicieli aptek kosztami tych dyżurów w celu zaspokojenia potrzeb społeczności, bez udzielenia ekwiwalentu, wydaje się być niewłaściwie" - dodają posłanki.

Przypominają, że polskie ustawodawstwo nie przewiduje również prawnych uregulowań pozwalających aptekom rekompensować szkody ponoszone w związku ze zmianami w wykazie leków refundowanych.

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy, do końca czerwca zostanie przedstawiony projekt dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Resort zamie się też nowelizacją ustawy wywozowej. - Obecne przepisy hamują tylko legalny wywóz leków, a nielegalny kwitnie. Musimy wdrożyć rozwiązania, które zahamują również nielegalny wywóz leków refundowanych - mówił dr Łanda.

Wiceminister odnosił się też wcześniej do podobnych pytań o nocne dyżury aptek. Stwierdził, że "w kwestii ekonomiki pełnienia dyżurów aptek, Minister Zdrowia nie przewiduje możliwości wprowadzenia finansowania ich z Narodowego Funduszu Zdrowia". 

Jego zdaniem, kwestie ewentualności dofinansowywania działalności aptek w porach nocnych oraz dni wolne od pracy z poziomu samorządowego, jak również ustawowego upoważnienia organów powiatów do egzekwowania prawa stanowionego na ich terytorium, wykraczają poza kompetencje Ministra Zdrowia.

- Jednakże mając na względzie nasilone sygnały w zakresie nie stosowania się aptek do harmonogramów dyżurów ustalanych przez organy samorządu, ponownie zostaną przeanalizowane możliwości rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie, aby zapewnić dostępność pacjentom do leków w porach nocnych oraz dni wolne od pracy - zapowiadał Krzysztof Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH