Obowiązek utworzenia profilu informacyjnego na PUE

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ŚIA/ rynekaptek.pl   18-12-2015, 11:30

Obowiązek utworzenia profilu informacyjnego na PUE

Od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie (ZUS ZLA) w formie elektronicznej lub papierowej. Zatrudniasz w aptece powyżej 5 osób, załóż profil na PUE ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy przekazują dokumenty do ZUS w formie elektronicznej (powyżej 5 osób ubezpieczonych) mają obowiązek do 31 grudnia 2015 r. założyć profil na platformie elektronicznej PUE ZUS.

Profil zakładamy na stronie ZUS www.zus.pl, ostateczne jego uruchomienie wymaga wizyty w oddziale ZUS, chyba że przedsiębiorca dysponuje podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Posiadanie profilu na PUE powoduje niezwłoczne otrzymanie informacji o wystawieniu pracownikowi e-zwolnienia oraz otrzymanie w formie elektronicznej "druku" zwolnienia.

Niezałożenie do 31.12.2015 r. profilu wymaga poinformowania pracowników o obowiązku pobierania u lekarza zwolnienia w formie papierowej. Założenie profilu w trakcie 2016 r. wymaga poinformowania pracowników w terminie 7 dni o ustaniu obowiązku dostarczania pracodawcy druku zwolnienia.

Ustawodawca nie przewidział sankcji wobec płatników, którzy nie założą do końca roku profilu PUE, jednak z uwagi na fakt całkowitego wyeliminowania od 01.01.2018 r. zwolnień lekarskich w formie papierowej, wszyscy płatnicy będą zobowiązani do posiadanie dostępu do platformy elektronicznej ZUS do tego czasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH