Obsada stanowiska GIF: mamy rocznicę wakatu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/rynekaptek.pl   02-12-2016, 08:14

Obsada stanowiska GIF: mamy rocznicę wakatu Dyskusja na posiedzeniu Komisji Zdrowia nt. wykrycia nieprawidłowości w dystrybucji leku kardiologicznego Atram

Forma sprawowania urzędu przez GIF, jako pełniącego obowiązki, z racji teoretycznej tymczasowości, nie sprzyja skutecznej wymianie informacji między GIF a Ministerstwem Zdrowia - powiedział Bartosz Arłukowicz podczas posiedzenia Komisji Zdrowia.

Dyskusja na czwartkowym (1 grudnia) posiedzeniu Komisji Zdrowia nt. wykrycia nieprawidłowości w dystrybucji leku kardiologicznego Atram

Tematem posiedzenia Komisji Zdrowia (1 grudnia) było rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Marszałka Sejmu wniosku Platformy Obywatelskiej o "przedstawienie okoliczności wykrycia nieprawidłowości w dystrybucji leku kardiologicznego Atram na posiedzeniu Sejmu".  Jednak dyskusja przerodziła się w wymianę zdań o wpływie nieobsadzonego od ponad roku wakatu Głównego Inspektora Farmaceutycznego na skuteczną współpracę GIF z resortem zdrowia. Chodziło w szczególności o (nie)informowanie pacjentów o zagrożeniach.

Przewodniczący Komisji Zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz (PO) zasugerował, że forma sprawowania urzędu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako pełniącego obowiązki, z racji teoretycznej tymczasowości, nie sprzyja skutecznej wymianie informacji między GIF a Ministerstwem Zdrowia. Jako przykład podawał brak wsparcia resortu dla działań Inspektoratu, gdy wykryto nieprawidłowości dotyczące dystrybucji leku Atram.

Pełniący obowiązki wyjaśnia
- 16 sierpnia 2016 r. wpłynęło do GIF pismo podmiotu odpowiedzialnego informujące, że w opakowaniu zbiorczym produktu leczniczego Neurol (leku psychotropowego - przyp. red.), zawierającego ok. 20 opakowań, znaleziono dwa kartoniki zewnętrzne oznakowane jako lek Atram. Po otwarciu tych kartoników w środku znaleziono blistry produktu leczniczego Neurol - przypominał pytany o sprawę p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zbigniew Niewójt.

Dodał, że wniosek firmy dotyczył prewencyjnego wycofania z obrotu produktu Neurol, żeby wyjaśnić, jak w zbiorczej ilości tego produktu znalazły się opakowania leku Atram.

- Zagrożeniem dla pacjenta nie było to, że w opakowaniu hurtowym pomylone zostały opakowania, bo są one po dystrybucji do aptek wielokrotnie sprawdzane, ale to czy w produkcie Atram, nie znalazły się blistry z produktem leczniczym Neurol - sprecyzował Niewójt.

W podsumowaniu podkreślił, że to w wyniku podejrzenia - ale nie pewności - podjęta została przez GIF, jeszcze tego samego dnia, decyzja o wstrzymaniu obrotu produktu Atram do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH