Ochrona zdrowia jest priorytetem. Do kontroli przez NIK

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   23-01-2017, 10:03

Ochrona zdrowia jest priorytetem. Do kontroli przez NIK Z planu pracy Izby wynika, że przeprowadzonych zostanie 17 kontroli w służbie zdrowia, co stanowi 16% wszystkich tegorocznych inspekcji

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że w 2017 r. ochrona zdrowia będzie jej priorytetem. Urzędy i podmioty działające w obszarze zdrowia zostaną prześwietlone jak nigdy dotąd.

Z planu pracy Izby wynika, że przeprowadzonych zostanie 17 kontroli w służbie zdrowia, co stanowi 16% wszystkich tegorocznych inspekcji.

Jak zapewnia Dominika Tarczyńska, rzecznik prasowy NIK, zwiększenie liczby tematów kontroli nie musi oznaczać zwiększonego obciążenia dla pracowników podmiotów leczniczych.

- Dzięki precyzyjnemu typowaniu podmiotów do kontroli i wprowadzeniu limitów pracochłonności dla poszczególnych kontroli zmniejszeniu uległa liczba jednostek, które badamy w ramach jednego tematu kontroli koordynowanej, w porównaniu do stanu sprzed kilku lat. Tym samym realizujemy więcej tematów przy zbliżonej liczbie skontrolowanych jednostek - wyjaśniła.

Na pierwszy ogień pójdzie realizacja zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2016 roku (kontrola potrwa od stycznia do marca br.). NIK chce sprawdzić, czy wydatkowanie środków przez NFZ było efektywne i prowadziło do poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Co jeszcze skontroluje NIK
Tegoroczna kontrola NIK będzie jedną z ostatnich w historii NFZ. Likwidacja Funduszu ma nastąpić 1 stycznia 2018 r. - zapowiadał w listopadzie 2016 r. minister zdrowia. Utworzony zostanie Państwowy Fundusz Celowy, który będzie zawiadywał pieniędzmi na zdrowie. Rozdzielała je będzie administracja rządowa szczebla centralnego i wojewódzkiego.

W tym roku, oprócz kontroli realizacji zadań NFZ w 2016 r. (obejmować ma m.in. profilaktykę i leczenie cukrzycy typu B, opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w wiek szkolnym), NIK zajmie się także oceną realizacji strategicznego programu badań naukowych "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych".

Przedmiotem kontroli będzie też tworzenie map potrzeb zdrowotnych, dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich, finansowanie radiofarmaceutyków ze środków publicznych, diagnostyka nowotworów w badaniach patomorfologicznych, bezpieczeństwo badań genetycznych, zapobieganie i leczenie depresji, działalności organów państwa na rzecz zapewnienia dostępności produktów leczniczych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH