"Oddanie rynku w arendę izbom aptekarskim jest najgorszym rozwiązaniem”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   06-03-2017, 13:07

"Oddanie rynku w arendę izbom aptekarskim jest najgorszym rozwiązaniem” Posłanka pyta o nowy kształt rynku aptecznego

Jeżeli celem ustawy byłoby zapewnienie nadzoru farmaceuty nad obrotem lekami, to przewidywałaby wzmocnienie pozycji kierownika apteki. Dyskusja w tym zakresie sprowadza się jedynie do wymiaru ekonomicznego - zauważa posłanka Ewa Kołodziej z PO.

Ewa Kołodziej z PO wystosowała interpelację do Ministra Zdrowia ws. zapisu „apteka dla aptekarza”, a także kryteriów geograficznych i demograficznych, które znalazły się w projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego.

Posłanka zauważa, że pod adresem projektu czynione są liczne zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy tego, iż nieuniknioną konsekwencją ustawy będzie wzrost cen leków refundowanych o 10-20 procent.

Jak wskazuje, w takim tonie wypowiadają się przedstawiciele aptek sieciowych, jak również sam prezes UOKiK, który w stanowisku do projektu „apteka dla aptekarza” wskazał: „Proponowany projekt ustawy wprowadza rozwiązania zmniejszające swobodę konkurencji, które najprawdopodobniej negatywnie odbiją się na konsumentach”.

Dalej: „Drugi zarzut dotyczy posługiwania się ograniczeniami geograficznymi i demograficznymi, co w konsekwencji doprowadzi w myśl zakładanych zmian do tego, że ciężko będzie znaleźć lokalizację, w której będzie można otworzyć aptekę. Jeszcze trudniej będzie znaleźć wśród tych lokalizacji taką, gdzie prowadzenie apteki będzie dla farmaceuty opłacalne. Brak jest również w projekcie mechanizmów, które zachęcałyby farmaceutów do otwierania aptek w mniejszych miejscowościach, czy na wsiach”.

Ewa Kołodziej pisze też o kolejnym podnoszonym zarzucie, którego faktycznym celem jest przejęcie rynku farmaceutycznego przez stosunkowo niewielką grupę farmaceutów skupionych wokół Izb Aptekarskich.

„Przez członków Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek podnoszone są głosy, iż wszystkie problemy rynku aptecznego, które są argumentami za „apteką dla aptekarza”, tak naprawdę powinny być rozwiązane przez nadzór farmaceutyczny, bo wbrew pozorom ich skala nie jest duża. Oddawanie całego rynku detalicznego w arendę grupie farmaceutów skupionych wokół Izb Aptekarskich jest ich zdaniem najgorszym rozwiązaniem problemu”.

Dodaje, że jeżeli celem byłoby faktyczne zapewnienie nadzoru farmaceuty nad obrotem lekami, to ustawa przewidywałaby wzmocnienie pozycji kierownika apteki oraz udzielenie odpowiednich gwarancji personelowi fachowemu apteki. Dyskusja w tym zakresie sprowadza się jedynie do wymiaru ekonomicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH