Odejście od zasady: "procedura, faktura, wynagrodzenie"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-02-2017, 11:44

Odejście od zasady: "procedura, faktura, wynagrodzenie" Sieć szpitali oznacza odejście od zasady, która obecnie obowiązuje - "procedura, faktura, wynagrodzenie" - na rzecz rozwiązania, jakim będzie ryczałt" - podkreślił minister

Pacjent zasługuje na profesjonalne procedury, całościową opiekę i szacunek; działania resortu zdrowia m.in. budowa sieci szpitali i zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej mają poprawić sytuację pacjentów - mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- W rozmowach na temat koniecznych zmian w służbie zdrowia często brakuje perspektywy pacjenta.  Jest tak, że zażarcie dyskutują dyrektorzy, przedstawiciele zawodów i pracowników i biznes. Truizmem jest to, że robimy to dla pacjenta, ale dobrze jest widzieć te zmiany z tej perspektywy - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Upodmiotowienie pacjenta
Nawiązując do przypadającego w sobotę (11 lutego) Światowego Dnia Chorego, Radziwiłł wskazał, że głównym przesłaniem orędzia papieża Franciszka wydanym z tej okazji, pomijając aspekty ściśle religijne, było upodmiotowienie pacjenta. - To jest wspólny mianownik, wokół którego powinniśmy gromadzić nasze myśli i nasze plany - ocenił minister.

Mówił, że pacjent zasługuje nie tylko na profesjonalnie wykonane procedury, lecz także na całościową opiekę i szacunek. Dodał, że ubolewa, iż w ostatnich latach doprowadzono do tego, że pacjent nazywany bywa świadczeniobiorcą i usługobiorcą i głównie w ten sposób jest postrzegany.

- Pacjent to człowiek, który często jest nie tylko chory, ale również bezradny, słaby, zagubiony, zdezorientowany. Określenia te dotyczą często nie tylko samego chorego, ale i jego najbliższych, którzy są zdezorientowani w nieprzyjaznym systemie - powiedział.

Radziwiłł stwierdził, że zmiany planowane przez resort mają poprawić sytuacji pacjentów. Wskazał w tym kontekście m.in. proponowane przez MZ utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Minister przypomniał, że finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu systemu zabezpieczenia będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. W PSZ ma być wyodrębnionych sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH