Okiem prezesa: lobbyści i ignoranci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekarzpolski.pl/ rynekaptek.pl   09-02-2015, 06:38

Okiem prezesa: lobbyści i ignoranci

Brak w projekcie ustawy Pf rozwiązań zaproponowanych przez NIA, przeciwstawiających się dyktatowi producentów leków, podważa - w opinii środowiska aptekarskiego - zaufanie do demokratycznego państwa prawa – uważa dr Grzegorz Kucharewicz.

Szef samorządu aptekarskiego przypomina etapy toczącej się nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

- W związku ze zgłaszanym przez aptekarzy brakiem w aptekach leków ratujących zdrowie i życie samorząd aptekarski przygotował poprawkę mającą zapewnić wszystkim hurtowniom farmaceutycznym stałe dostawy produktów leczniczych objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia - w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Poprawkę zaproponowaną przez NIA w październiku 2014 roku do nowelizacji projektu ustawy Prawo farmaceutyczne zaakceptowali członkowie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej. Niestety, odrzucono ją na posiedzeniu Komisji Zdrowia Sejmu RP – przypomina prezes Kucharewicz.

Posłowie Platformy Obywatelskiej uczestniczący w pracach tej komisji mieli zapewniać przedstawicieli NIA, że regulacja ta zawarta zostanie w poselskim projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego.

- Tymczasem w projekcie nowelizacji, który pojawił się w Sejmie w grudniu 2014 roku, pominięty został problem zapewnienia wszystkim hurtowniom farmaceutycznym i aptekom, a w konsekwencji wszystkim pacjentom, stałego i równego dostępu do leków refundowanych ze środków publicznych. Brak w tym projekcie rozwiązań zaproponowanych przez NIA, przeciwstawiających się dyktatowi producentów leków, podważa, w opinii środowiska aptekarskiego, zaufanie do demokratycznego państwa prawa – uważa dr Kucharewicz.

Jego zdaniem, propozycje legislacyjne Naczelnej Izby Aptekarskiej zmierzające do zagwarantowania stałego i równego dostępu wszystkich aptek do leków ratujących zdrowie i życie to działania, które ostatnio wywołały reakcję niektórych polityków i środowisk niechętnych poczynaniom przedstawicieli samorządu aptekarskiego.

Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH