Onkologia po kanadyjsku: do szpitala trafiają naprawdę chorzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Wyborcza, LJ/rynekaptek.pl   25-08-2011, 13:19

W Toronto jest jeden z największych w Kanadzie szpitali onkologicznych - ma 40 łóżek dla onkologii i 40 dla hematologii. Warszawskie Centrum Onkologii ma natomiast 750 miejsc, ale leczy znacznie mniej pacjentów.

Skąd taka różnica, wyjaśnia na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- W Kanadzie w szpitalu kładzie się naprawdę chorych ludzi. Pacjenci, którzy dobrze się czują, dojeżdżają z domu, a zamiejscowi codziennie są dowożeni mikrobusami na leczenie. Wynajęcie pojazdu i umieszczenie chorego w przyszpitalnym hotelu jest tańsze niż łóżko w szpitalu.

Prof. Jacek Jassem i ubolewa, że w Polsce takiej prostej rzeczy do tej pory nie udało się rozwiązać. Krytykując nieuzasadnione i kosztowne hospitalizacje pacjentów podawanych zabiegom radioterapii, stwierdził, że w Polsce często ludzie trafiają do szpitala tylko dlatego, że mieszkają za daleko i nie mogą codziennie dojeżdżać na kilkunastominutowe zabiegi. To bardzo podraża koszty i wydłuża czas oczekiwania na leczenie.

Taka a nie inna konstrukcja systemu opieki medycznej w Kanadzie wynika po części z realizacji tzw. Nowego Zdrowia Publicznego z początku lat 70. i koncepcji obszarów zdrowia autorstwa Marca Lalonde’a, ówczesnego ministra zdrowia Kanady.


W końcu lat sześćdziesiątych XX wieku we wszystkich stanach Kanady został etapowo wdrożony jednolity i częściowo finansowany przez rząd federalny, system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wiązało się to z gwałtownym wzrostem kosztów opieki zdrowotnej - informują Mirosław Wysocki i Maria Miller w publikacji "Paradygmat Lalonde'a, Światowa Organizacja Zdrowia i Nowe Zdrowie Publiczne" (Przegląd Epidemiologiczy, 2003).

Aby zbadać przyczyny tego zjawiska i zalecić odpowiednie kroki, powołano składający się z przedstawicieli rządu federalnego i administracji stanowych Komitet ds. Kosztów Służby Zdrowia.Komitet ten w swoim raporcie wskazał na konieczność redukcji liczby łóżek szpitalnych z równoczesnym tworzeniem alternatywnych, ale tańszych form opieki medycznej, m.in. takich jak opieka domowa i opieka nad przewlekle chorymi.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH