Operatorem 500 mln zł ma być wrocławski EIT+

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-12-2017, 10:43

Operatorem 500 mln zł ma być wrocławski EIT+ Operatorem 500 mln zł będzie docelowo Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu, to on zapewni obsługę administracyjną (fot. archiwum)

Za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w budżecie na bieżący rok znalazło się pół miliarda złotych na badania biotechnologiczne - powiedział w środę (27 grudnia) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin, który na wspólnej konferencji z szefem polskiego rządu w KPRM ogłosił utworzenie programu finansowania badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom, podziękował w swoim wystąpieniu premierowi za to, że za jego sprawą "jeszcze w tegorocznym budżecie znalazło się 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne".

- Operatorem tych 500 mln zł będzie docelowo Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu, to on zapewni obsługę administracyjną, więc tutaj nie będą potrzebne żadne dodatkowe etaty, natomiast środki na badania, drogą konkursową przydzielone będą istniejącym już zespołom badawczym, funkcjonującym czy to w PAN, czy to na polskich uczelniach - zapowiedział wicepremier.

Jak zaznaczył, powołanie programu to "informacja, która w pierwszej kolejności ucieszy polskich pacjentów dlatego, że dzięki tym środkom powstaną polskie leki przeciw dwóm najważniejszym chorobom: przeciw chorobom serca i chorobom nowotworowym". - Ale to jest jednocześnie znakomita wiadomość dla polskich naukowców - dodał Gowin.

- Ta inwestycja, inwestycja w badania nad nowoczesnymi lekami, ma też znaczenie gospodarcze, dlatego że te pieniądze będą inwestowane w polskie firmy i, co bardzo ważne, te badania będą komercjalizowane, a środki pozyskane z komercjalizacji będą wracały do instytutów, będą wracały do zespołów badawczych i będą przeznaczane na kolejne badania - mówił wicepremier Gowin.

Jak oznajmił wicepremier Gowin, operatora programu wyłoni Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Liczymy na to, że tym operatorem będzie wrocławskie EIT+. Przy okazji to będzie też szansa, żeby podtrzymać tę ogromną inwestycję, unikalną w skali nie tylko Polski, ale i w skali europejskiej w infrastrukturę naukową - zaznaczył.

Przypomnijmy, że Spółka EIT+ powstała w 2007 roku. Powołał ją Wrocław wraz z województwem dolnośląskim i pięcioma wrocławskimi uczelniami. Jej podstawowym zadaniem było prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej z wykorzystaniem wyspecjalizowanej aparatury badawczej. Spółka EIT+ posiada najbardziej kompleksową infrastrukturę badawczą w Europie środkowo-wschodniej (ponad 23 tys. m. kw. powierzchni) wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH