Opieka farmaceutyczna dla wszystkich chętnych aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Wschodni, LJ/ rynekaptek.pl   24-02-2016, 08:35

Opieka farmaceutyczna dla wszystkich chętnych aptek Prezes lubelskiej OIA o opiece farmaceutycznej

Założenia projektu zmiany ustawy o świadczeniach wprowadzających opiekę farmaceutyczną są korzystne dla pacjenta. Chodzi o czuwanie nad przebiegiem terapii farmakologicznej, np. na konsultacjach dotyczących dawek czy zastosowania leków - ocenia Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie.

Jak wyjaśnia prezes w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim", opieka odbywałaby się na zasadzie złożenia deklaracji podobnej do tych, które dotyczą wyboru lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej czy położnej.

- Samorząd aptekarski dąży do tego, żeby taka pomoc była dostępna w każdej aptece, a nie tylko w wybranych. Opieka farmaceutyczna byłaby zakwalifikowana jako świadczenie gwarantowane przysługujące każdemu uprawnionemu pacjentowi w ramach finansowania ze środków publicznych - dodaje prezes Barszcz.

Taka opieka będzie skuteczna, jeśli farmaceuta będzie mieć dostęp do elektronicznej historii choroby pacjenta.

- W przyszłym roku ma zostać uruchomiona elektroniczna dokumentacja medyczna. To byłoby bardzo pomocne, bo farmaceuta, który opiekowałby się konkretnym pacjentem miałby możliwość objęcia tego pacjenta nadzorem nad zaplanowanym dla niego przez lekarza leczeniem i w ten sposób mógłby pomóc pacjentowi dokonać właściwego doboru leków i suplementów diety - argumentował prezes OIA w Lublinie.

Jak mówił niedawno Rynkowi Aptek wiceprezes NRA, Marek Tomków, na razie projekt OF jest na bardzo wstępnym etapie. Jego założeniem jest odbudowanie rangi farmaceuty i wynagradzania go za czynności, które wykonuje.

- Mówimy o projekcie, którego najprostszą formą jest przykładowo płacenie farmaceutom za nauczenie pacjenta obsługi inhalatora. Pieniądze, które płatnik wyłoży za nasze usługi, zwrócą mu się wielokrotnie, chociażby w postaci zwiększonej skuteczności leczenia POCHP czy astmy - wyjaśnia wiceszef NRA.

W niektórych krajach europejskich jest tak, że część wynagrodzenia dostaje farmaceuta, a część właściciel apteki. Indywidualny właściciel apteki, który prowadzi opiekę farmaceutyczną, dostanie pełną kwotę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH