Opieka farmaceutyczna: zaczniemy od rzeczy prostych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Lekarska/ rynekaptek.pl   21-06-2016, 13:44

Opieka farmaceutyczna: zaczniemy od rzeczy prostych

Ustawa o zawodzie farmaceuty podniesie nie tylko rangę zawodu, ale przede wszystkim jasno określi nasze obowiązki i prawa. Projekt już jest gotowy, chcemy z nim w najbliższym czasie wyjść na zewnątrz - mówi w wywiadzie dla Gazety Lekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej mówi też o opiece farmaceutycznej.

- Pomysł opieki farmaceutycznej w polskich aptekach zrodził się kilkanaście lat temu, zyskał poparcie środowiska aptekarskiego, ale dotychczas nie udało się go przeforsować. To idea znana na całym świecie od wielu lat - podkreśla szefowa NRA.

- Obecnie opracowaliśmy wstępną koncepcję, która zyskała przychylność resortu zdrowia. Powstał zespół składający się z pracowników Ministerstwa Zdrowia, przedstawicieli NFZ, uniwersytetu medycznego, izby aptekarskiej, który ma wspólnie opracować fundamenty prawne dla tego projektu. Powszechnie wiadomo, że pacjenci nie przestrzegają zaleceń lekarskich, nie przyjmują leków w odpowiednich dawkach i porach - dodaje.

Zapowiada, że realizacja opieki zacznie się od "prostych rzeczy, ale niezwykle ważnych dla pacjenta i przynoszących korzyści płatnikowi, czyli nauki prawidłowego stosowania inhalatorów".

- W dalszym etapie powinny zostać wprowadzane procedury zwane przeglądem lekowym. Program warto rozpocząć od leczących się przewlekle seniorów. Farmaceuta będzie przeprowadzał wywiad z pacjentem na temat medykamentów, które stosuje, ich dawkowania, sposobu zażywania - wyjaśnia prezes Piotrowska-Rutkowska.

Będzie to proces udokumentowany ankietą i parafowany przez farmaceutę prowadzącego opiekę farmaceutyczną. W razie wątpliwości, czy pacjent prawidłowo realizuje farmakoterapię, aptekarz skontaktuje się z lekarzem i przedstawi mu wynik ankiety. Lekarz w oparciu o te sugestie będzie mógł korygować terapię.

Cały wywiad: Gazeta Lekarska

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH