Opłacalność przestanie być jedynym kryterium produkowania leków na choroby rzadkie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Instytut Jagielloński/ rynekaptek.pl   05-09-2016, 11:12

Opłacalność przestanie być jedynym kryterium produkowania leków na choroby rzadkie

Instytut Jagielloński postanowił przyjrzeć się nowelizacji ustawy refundacyjnej w kwestii refundacji leków wykorzystywanych przy leczeniu chorób statystycznie rzadkich. Zmiany, które możemy obecnie obserwować, mogą mieć, w dłuższej perspektywie, pozytywny wpływ na szeroko pojętą kondycję zdrowotną obywateli naszego kraju - uważa IJ.

Wcześniejsza polityka zdrowotna oraz działania władz w zakresie ochrony zdrowia gwarantowały jedynie niezbędne minimum, jeśli chodzi o dostęp do świadczeń zdrowotnych i leków. Taka polityka dotykała najbardziej grup społecznych, z różnych względów wykluczonych. Jedną z takich grup są osoby w podeszłym wieku, wiele z nich otrzymuje niskie emerytury - zauważa Instytut.

Dodaje, że działania Ministerstwa Zdrowia, które są elementem szerszej polityki społecznej rządu, pozwalają mieć nadzieję, że osoby starsze zostaną wreszcie docenione i objęte należytą opieką ze strony instytucji państwa.

"Jednym z działań podejmowanych przez rząd, w tym kierunku, jest opracowanie listy bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 rok życia. Według oceny ekspertów Instytutu Jagiellońskiego lista, którą opublikowało Ministerstwo Zdrowia jest propozycją, która w dużej mierze odpowiada na potrzeby osób starszych. Jest ona również od dawna oczekiwaną formą pomocy ze strony państwa" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem IJ, na uznanie zasługuje też fakt, że większość wciągniętych na listę leków produkowanych jest przez firmy produkujące leki w Polsce, a także inwestujące w kraju w badania i rozwój. Dzięki temu działania MZ wpisują się w założenia „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, która jest realizowana obecnie przez rząd.

Kolejnym, z ważnych działań podjętych przez MZ, i ukierunkowanych na interes pacjentów jest nowelizacja ustawy refundacyjnej. Jedną z najważniejszych zmian w znowelizowanej ustawie będzie odejście od założenia, że leki stosowane w przypadku chorób rzadkich muszą konkurować na takich samych zasadach z lekami na choroby powszechne.

"Dzięki temu, kryterium opłacalności zostanie zastąpione kryterium wyznaczanym przez dobro pacjenta. To uzupełnienie oznacza zupełnie inne podejście do kwestii leczenia i opieki zdrowotnej. Według nowych kryteriów to pacjent jest w centrum zainteresowania i na jego potrzebach należy się skupić. Oznacza to, że w polityce refundacyjnej wzięto pod uwagę zasadę humanitarnego zastosowania leku, co pozwala na odejście od dotychczasowego założenia, że tzw. leki sieroce, czyli wykorzystywane przy leczeniu chorób statystycznie rzadkich, muszą konkurować o wejście na listę refundacyjną na takich samych zasadach jak leki stosowane przy schorzeniach występujących powszechnie" - uważa Instytut.

- Dzięki takiemu podejściu opłacalność przestanie być jedynym kryterium produkowania leków na choroby rzadkie oraz ich refundacji. W wyniku tej zmiany może pojawić się szansa dla wielu chorych, których leczenie jest bardzo drogie, na objęcie ich leków refundacją – mówi Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE