Opłaty za zmiany porejestracyjne: dlaczego tak drogo?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: farmacja-polska.org.pl/ rynekaptek.pl   23-02-2015, 14:52

Opłaty za zmiany porejestracyjne: dlaczego tak drogo?

Projekt rozporządzenia w części realizuje postulat obniżenia opłat administracyjnych wnoszonych przy procedurach rejestracyjnych, które w Polsce należały do najwyższych w Europie - uważa Infarma i Izba Gospodarcza Farmacja Polska.

Obie organizacje dodają od razu, że nadal są to bardzo wysokie opłaty.

Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania i uiszczania opłat związanych z dopuszczaniem do obrotu produktu leczniczego. Obie organizacje przesłały do URPL swoje opinie w sprawie projektu rozporządzenia.

Zdaniem IG FP i Infarmy, jako dobre rozwiązanie należy uznać rezygnację z kwoty bazowej wyliczanej w stosunku procentowym do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Za częściową realizację postulatów branży należy również uznać wprowadzenie obniżek opłat za zmiany zgrupowane i podziału pracy w procedurze narodowej, MPR i DCP. Nadal jednak zaproponowane kwoty odbiegają od realnych kosztów pracy ponoszonych przez URPL.

Środowisko uważa, że ciągle niejasne są kryteria ustalania opłat przyjęte przez projektodawców rozporządzenia, w szczególności opłaty za zmiany porejestracyjne tylu IA. Średnia wysokość opłat tego typu w państwach UE o zbliżonym do Polski PKB na jednego mieszkańca wynosi 235 euro, w Polsce proponuje się 595 euro.

W projekcie zaproponowano wprawdzie niższe, od obecnie obowiązujących opłat za zmiany typu IA (kwotę 4375 zł obniżono do 2500 zł), ale ustalając wysokość tych opłat, w naszej ocenie, nie brano pod uwagę różnych kryteriów ustawowych. Opłaty za zmiany typu IA w większości przypadków zależą do zmian administracyjnych. Nie powinny być wyższe niż oplata wnoszona za czynności administracyjne, czyli 420 zł.

Obie organizacje wnioskują także o wprowadzenie w Polsce systemu ułatwień dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w zakresie terminów wnoszenia opłat na rzecz URPL.

Więcej: http://www.farmacja-polska.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH