Opole: seniorom brakuje na leki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: nto.pl/rynekaptek.pl   09-12-2015, 09:08

Opole: seniorom brakuje na leki Emerytom brakuje napodstawowe opłaty, nie tylko na leki

Emeryci coraz częściej są zmuszeni oszczędzać na zdrowiu. Rzadko realizują pełne recepty. Większość emerytur wydają na opłaty i jedzenie. W powszechnej opinii jakość życia emerytów poprawia się z roku na rok. Seniorzy temu jednak przeczą.

- Patrząc na to, jak żyło się nam dziesięć lat temu, to teraz nie jest na pewno lepiej, a raczej gorzej - mówi portalowi NTO Wiesława Huziuk z Domu Dziennego Pobytu „Wrzos” w Kędzierzynie-Koźlu.

Przeciętna emerytura na Opolszczyźnie wypłacana przez ZUS wynosi 1977 złotych brutto, a z KRUS 1233 zł. Z danych GUS wynika, że aż 24 proc. miesięcznych wydatków to rachunki za użytkowanie mieszkania (najczęściej czynsz) i faktury za nośniki energii.

Na żywność i napoje bezalkoholowe emeryci wydają przeciętnie 27 proc. swoich dochodów. W przypadku przeciętnej emerytury ponad połowę wydatków stanowią więc koszty mieszkania i jedzenia.

W zeszłym roku zaledwie 8 proc. wszystkich wydatków stanowiły te na leki, wizyty ambulatoryjne czy zakup sprzętu medycznego.

- Spora część klientów, przychodząc zrealizować receptę, pyta o tańsze zamienniki leków. Jest też grupa osób, które proszą o wydanie tylko tych najważniejszych i nie wykupują całej recepty - przyznaje magister Ewa Kała z apteki w Strzelcach Opolskich.

Emeryci coraz częściej zmuszeni są korzystać z prywatnej służby zdrowia, bo do specjalistów są wciąż wielomiesięczne kolejki.

Na Opolszczyźnie mieszkało w zeszłym roku 126 tysięcy emerytów. Wraz z rencistami stanowią oni 20,1 proc. wszystkich mieszkańców Opolszczyzny.

Przeciętna opolska emerytura wynosi 1977 złotych brutto i jest niższa od tych wypłacanych w województwach śląskim (2476 zł) czy dolnośląskim (2031 zł). Średnia dla Polski wynosi 2043 zł.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH