OPZZ: chcemy zobaczyć listę leków 75+

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OPZZ/ rynekaptek.pl   27-07-2016, 09:26

OPZZ: chcemy zobaczyć listę leków 75+ Lista leków dla seniorów - pytania o nią nadal padają

Chcemy znać kryteria ustalania wykazu bezpłatnych leków dla seniorów czyli tzw. listy leków 75 plus i aktualny etap prac nad wykazem - mówiło OPZZ podczas pierwszego posiedzenie Podzespołu ds. polityki lekowej.

Spotkanie poświęcone było w szczególności omówieniu harmonogramu prac i zakresu merytorycznego tematów zgłoszonych przez strony pracowników i pracodawców. Koordynacja prac Podzespołu będzie należeć do 2 departamentów w Ministerstwie Zdrowia: Dialogu Społecznego i Polityki Lekowej. Uzgodniono, że Podzespół będzie się spotykał co najmniej raz w miesiącu.

Każda ze stron: pracodawców i pracowników zgłosiła swoje tematy. Dla OPZZ jednym z najistotniejszych obecnie tematów jest rzetelna i transparentna informacja na temat wykazu bezpłatnych leków dla seniorów czyli tzw. listy leków 75 plus.

- Chcemy znać kryteria ustalania wykazu ww. leków i aktualny etap prac nad wykazem. To ważne, bo w ostatnim czasie ukazało się szereg informacji medialnych o wybiórczości włączania leków na ten wykaz, niekoniecznie związanych z najczęściej występującymi schorzeniami u osób starszych (za takie uznaje się np. cukrzycę typu 2, zakrzepicę, miażdżycę, niewydolność serca, zwyrodnienia stawów, osteoporozę, psychozy, zaburzenia lękowe, przewlekłą ostrą obturacyjną chorobę płuc czy choroby oczu jak jaskra) - zauważa OPZZ.

Dodaje: - Stąd z niepokojem uznajemy nie tylko wybiórczość leków, których na liście ma być podobno 84, ale brak wiedzy jak wykaz jest tworzony. Przypomnijmy, że na ten rok na darmowe leki dla seniorów zarezerwowano w budżecie państwa 125 mln zł, co przy 2,7 mln żyjących osób powyżej 75 roku życia daje średnio 8 zł dopłaty na leki dla jednej osoby w tej grupie pacjentów.
Zgodnie z ustawą wykaz ma obowiązywać od 1 września 2016r.

Wniosek OPZZ został poparty przez pracodawców, także zainteresowanych tym zagadnieniem – temat będzie przedmiotem kolejnego posiedzenia Podzespołu wstępnie zaplanowanego na 4 sierpnia br.

Drugim obszarem zgłoszonym przez pracodawców będzie reklama suplementów diety wraz z informacją na temat rynku suplementów diety w Polsce.

Inne tematy będące przedmiotem zainteresowania OPZZ dotyczą szeroko rozumianej dostępności leków dla pacjentów wraz z analizą barier tej dostępności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH