OPZZ: dla kogo powinny być bezpłatne leki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: opzz.org.pl/ rynekaptek.pl   29-05-2015, 14:08

OPZZ: dla kogo powinny być bezpłatne leki Komu finansować leki refundowane

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych skierowało do Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza petycję dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej odnośnie nadania uprawnień do bezpłatnych leków refundowanych dla wybranych grup świadczeniobiorców.

W petycji OPZZ zwraca się z prośbą o skierowanie jej do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, celem jej rozpatrzenia.

OPZZ uważa, że uprawnienie do bezpłatnych leków powinno przysługiwać:

- emerytom i rencistom, w przypadku spełnienia łącznie następujących kryteriów: pobierania najniższej emerytury lub renty, ukończenia 75 lat, prowadzenia jednoosobowego gospodarstwa domowego'

- dzieciom przewlekle chorym, które nie ukończyły 18 roku życia, a po osiągnięciu tego wieku - do ukończenia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia lub do 24 roku życia, jeżeli kontynuują naukę w szkole ponadpodstawowej lub w szkole wyższej;

- osobom przewlekle chorym, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza najniższej emerytury lub renty;

- innym osobom dotkniętym chorobami przewlekłymi o progach dochodowych poniżej  kryterium interwencji kryzysowej: 456 zł na osobę w rodzinie, 542 zł dla samotnie gospodarujących.

Zdaniem Organizacji, praktyka wskazuje, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy dostępnością do leków grup pacjentów o szczególnych potrzebach zdrowotnych (choroby przewlekłe, wiek pacjenta), a ich sytuacją dochodową, pomimo, iż art. 68 Konstytucji RP wskazuje, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia.

Wskazane grupy to z jednej strony osoby najuboższe oraz takie, które osiągnęły już pewien pułap wieku, z którym wiąże się zwiększona zachorowalność i konieczność stałego przyjmowania leków.

Więcej: http://www.opzz.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH