OPZZ o projekcie 75+: ważne nie tylko kryteria wiekowe

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OPZZ/rynekaptek.pl   13-02-2017, 13:09

OPZZ o projekcie 75+: ważne nie tylko kryteria wiekowe Minister Zdrowia zapowiedział poszerzenie listy leków w ramach programu 75+

Lista "75+" zostanie rozszerzona o leki na jaskrę, a także o dodatkowe preparaty kardiologiczne - zadeklarował minister zdrowia na posiedzeniu OPZZ i resortu zdrowia zainicjowanego przez związkowców.

Na początku lutego 2017 roku odbyło się posiedzenie Podzespołu ds. polityki lekowej działającego w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, zwołanego na wniosek OPZZ.

Przedmiotem posiedzenia była po raz kolejny dyskusja nad listą ,,leków 75+", której znowelizowana wersja weszła w życie 1 stycznia br.

OPZZ reprezentowała przewodnicząca NSMZZ OPZZ ,,Polfa Tarchomin S.A." - Grażyna Biedrzycka.

Przedstawiciele strony związkowej – OPZZ i NSZZ ,,S" przedstawili skutki społeczne i finansowe wprowadzanych zmian na liście leków dla seniorów, m.in. związane z umieszczeniem insulin zarówno ludzkich (produkowanych przez Polfę Tarchomin S.A.) jak i insulin analogowych (nie wytwarzanych w Polsce).

Prezentacja związkowców z Polfy Tarchomin pokazała obawy związane z umieszczeniem na liście ,,75+" insulin analogowych, zarówno dla budżetu państwa jak i producentów krajowych leków.

Przedstawiciele pracodawców i pracownik potwierdzili, że społeczeństwo oczekuje systematycznego rozszerzania asortymentu leków dla seniorów.

Zdaniem OPZZ powinno dojść do zmiany kryteriów dostępności - uwzględniając kryteria nie tylko wiekowe, ale i ekonomiczne dostępności pacjentów do darmowych leków.

W konkluzji dyskusji strony zgodziły się na konieczność monitorowania listy leków dla seniorów, której kolejna nowelizacja jest przewidziana na 1 marca br.

Minister Zdrowia zadeklarował rozszerzenie listy o leki na jaskrę, a w dalszej kolejności o dodatkowe leki kardiologiczne.

Kolejne posiedzenie Podzespołu zostało zaplanowane na 21 marca 2017 roku i będzie dotyczyło rynku aptecznego i pozaaptecznego.

Więcej: www.opzz.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH