OPZZ opiniuje nowelizację ustawy o refundacji wyrobów medycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OPZZ/rynekaptek.pl   04-08-2016, 09:01

OPZZ opiniuje nowelizację ustawy o refundacji wyrobów medycznych OPZZ dostrzega poprawę efektywności w obszarze finansowania wyrobów medycznych przez płatnika publicznego.

Nowe rozwiązania nakładające na podmioty prowadzące obrót wyrobami medycznymi mogą przełożyć się bezpośrednio na zmniejszenie dostępności wyrobów medycznych dla pacjentów - pisze OPZZ w opinii skierowanej do wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy.

OPZZ przedstawiło opinię na przekazany w trybie konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

OPZZ popiera cele jakie zostały zdefiniowane w projektowanej ustawie tj.:

- zapewnienie odpowiedniej jakości wyrobów medycznych w ramach systemu finansowania ze środków publicznych;

- zapewnienie dostępności niezbędnych wyrobów medycznych dla poszczególnych grup pacjentów;

- uporządkowanie i dostosowanie świadczeń w obrębie zaopatrzenia w wyroby medyczne do aktualnego zapotrzebowania społecznego;

- poprawę efektywności i eliminację niepożądanych zjawisk występujących w obszarze finansowania wyrobów medycznych przez płatnika publicznego.

OPZZ w swojej opinii wymienia trzy najważniejsze zmiany, które powinny być poddane dalszej dyskusji z zainteresowanymi stronami społecznymi, i które powinny zostać uwzględnione przez Ministerstwo Zdrowia w ostatecznym kształcie projektu.

1. Porozumienie uważa, że dla pacjentów kluczowa jest dostępność do świadczeń gwarantowanych. Tymczasem nowelizacja wskazuje, że niniejsza dostępność do wyrobów medycznych, będzie dokonywana na podstawie analiz Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zawartych w opinii o zasadności objęcia refundacją danej grupy wyrobów medycznych - co sugeruje wprost, że ta dostępność może być w praktyce zarówno pozytywna (objęcie danych wyrobów refundacją) lub negatywna (nie objęcie danych wyrobów refundacją).

Powstają także obawy, że nowe rozwiązania nakładające na podmioty prowadzące obrót wyrobami medycznymi, w tym sklepy medyczne różnego rodzaju obciążenia administracyjne i finansowe (m.in. koszty związane z wnioskami o refundację, konieczność dodatkowej oceny wyrobu, nowy system marż maksymalnych), mogą przełożyć się bezpośrednio na zmniejszenie dostępności wyrobów medycznych dla pacjentów, choćby ze względu na wzrost cen wyrobów, spowodowany koniecznością pokrycia dodatkowych obciążeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH