Ordynacja lekarska: w 29 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   05-03-2018, 13:09

Ordynacja lekarska: w 29 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości W 29 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie ordynacji lekarskiej (fot. archiwum)

NFZ informuje o wynikach kontroli ordynacji lekarskiej przeprowadzonych przez Oddziały Wojewódzkie NFZ w IV kwartale 2017 roku. W tym okresie przeprowadzono łącznie 134 postępowania kontrolne. Jakie wnioski?

W 29 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie ordynacji lekarskiej. Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (41 postępowań) lub oceną pozytywną z jednoczesnym wskazaniem uchybień, nieprawidłowości (64 postępowania).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości dotyczące m.in. wystawiania recept niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie kontroli.

W tym przypadku nieprawidłowości dotyczyły oznaczania poziomu odpłatności niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami; przepisywania leków refundowanych niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi i/lub w ilości przewyższającej wskazania dotyczące dawkowania oraz niezgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego; ordynowania leków refundowanych z kodem uprawnień dodatkowych pacjenta „S” przez nieuprawnionych lekarzy; ordynowanie bez uprawnień leków refundowanych przez felczera;

NFZ dostrzegł też błędy w prowadzeniu dokumentacji medycznej (m.in. nieczytelne, niechronologiczne i nieuporządkowane prowadzenie dokumentacji, brak/nieczytelne wpisy w dokumentacji medycznej dotyczące porad ambulatoryjnych, wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego, zaordynowanych leków i dawkowania oraz wystawionych recept).

Występowały także braki dokumentacji medycznej w postaci udostępnienia druków recept osobom trzecim bądź ordynowania leków na recepcie z puli recept wydanych w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, podczas porady prywatnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH