OSF: apteka nie może odmówić przyjęcia recepty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OSF Perspektywa 2030/ rynekaptek.pl   14-10-2015, 10:42

OSF: apteka nie może odmówić przyjęcia recepty Leki recepturowe w każdej aptece czy tylko wybranych

Do kierownika apteki powinna należeć decyzja, czy leki recepturowe zostaną sporządzone na miejscu czy też wykona je na zlecenie inna apteka lub certyfikowane laboratorium – przekonuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Farmaceutów "PERSPEKTYWA 2030".

- Takie rozwiązanie wydaje się korzystne zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i apteki. Jako stowarzyszenie reprezentujące farmaceutów jesteśmy przekonani, że gdyby zostało wdrożone, żadna apteka nie odmówiłaby pacjentowi przyjęcia recepty na wykonanie leku, co dziś niestety się zdarza, i to wcale nie tak rzadko – tłumaczy dr n. farm. Marek Malinowski, prezes OSF "PERSPKTYWA2030".

Dodaje, że Stowarzyszenie z zadowoleniem obserwuje zwiększające się w ostatnim czasie zainteresowanie mediów tematyką receptury aptecznej i leków "szytych na miarę". Jego członkowie nie mają wątpliwości, że ma to związek ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu (prawie 20 farmaceutów z całej Polski kandyduje do Sejmu z list różnych komitetów wyborczych) i samorządu aptekarskiego (toczą się dyskusje na temat oczekiwanych przez społeczność farmaceutów priorytetów działań przyszłego prezesa NRA), ale także z powstawaniem nowych portali internetowych oraz różnymi wydarzeniami o charakterze naukowym i edukacyjnym, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.

Jednym z takich wydarzeń był Kongres Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, który odbył się we wrześniu br. we Wrocławiu. Uczestnicząca w nim kilkuosobowa grupa członków OSF "PERSPEKTYWA 2030" z uwagą przysłuchiwała się m.in. wykładom dotyczącym receptury aptecznej i jakości leków recepturowych w aptece.

- Szkoda, że w trakcie Kongresu "Farmaceuci w ochronie zdrowia" zabrakło czasu na poruszenie bardzo istotnego, a za mało dyskutowanego zagadnienia, jakim jest dostępność leków recepturowych dla pacjentów – podkreśla dr n. farm. Marek Malinowski.

– Biorąc jednak pod uwagę dane zaprezentowane przez prof. Zbigniewa Fijałka z Narodowego Instytutu Leków, z których wynika, że 20-25 proc. leków recepturowych nie odpowiada wymaganiom jakościowym, powinniśmy poświęcić temu problemowi znacznie więcej uwagi – dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH