Otwarcie na pacjentów, ale według jasnych reguł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   11-12-2015, 11:42

Otwarcie na pacjentów, ale według jasnych reguł Będzie zmiana w podejściu do organizacji pacjenckich

Resort zdrowia zapowiada zmiany w zakresie współpracy z organizacjami pacjenckimi. – Zapraszamy je do dialogu, ale zastanawiamy się, na jakich zasadach ma on się odbywać – mówi wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

- Od lat stoję na jednym jasnym i precyzyjnym stanowisku: jeśli dana organizacja pacjencka jest zainteresowana konkretną chorobą, a czasami nawet konkretnym lekiem, to powinna uczestniczyć w procesie oceny na etapie „scopingu”, czyli analizy określenia problemu decyzyjnego – ocenia dr Łanda.

Dodaje: - Z oczywistych względów takie organizacje nie powinny uczestniczyć w końcowych fazach podejmowania decyzji, bo mają ewidentny konflikt interesów. Wiadomo, że będą „ciągnęły” w swoją stronę i przedstawiały interes przede wszystkim pacjentów, których reprezentują.

Jak dodaje wiceminister, są również organizacje, które nie są zainteresowane konkretną chorobą. W takich sytuacjach nie ma sensu, by uczestniczyły we wczesnych fazach dyskusji, bo nie znają się na szczegółowym problemie. Ale na końcowym etapie podejmowania decyzji powinny mieć prawo głosu, bo dbają o interesy wszystkich pacjentów.

- Przykładowo brytyjski NICE rozmawia ze wszystkimi organizacjami pacjenckimi i nie widzę problemu z ich włączeniem do dialogu. Ale musimy zastanowić się, na jakich zasadach i etapach ma się to odbywać. Na pewno będą musiałby zadeklarować konflikt interesów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH