Otyłość to problem pacjenta, ale i szpitala

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   04-03-2016, 15:41

Otyłość to problem pacjenta, ale i szpitala

Szpitale mają problem z pacjentami z otyłością olbrzymią. W Warszawie wyznaczono kilka placówek z odpowiednim sprzętem i specjalistami, którzy będą mogli zająć się osobami ze skrajną otyłością.

W Warszawie powinno powstać cztery lub pięć ośrodków, do których będą kierowani pacjenci z otyłością olbrzymią. Mają one zostać wyznaczone w tym roku. Będą w nich odpowiednie łóżka i stoły operacyjne oraz tomograf i rezonans magnetyczny dla chorych ważących powyżej 150 kg - informuje warszawska wyborcza.pl.

W Polsce tylko krakowskie pogotowie ma karetkę przeznaczoną do przewozu chorych ważących ponad 300 kg. Jest ona wyposażona w nosze, które można rozszerzyć.

Warszawskie pogotowie do skrajnie otyłych chorych wzywane jest kilkadziesiąt razy w roku. W takich sytuacjach przyjeżdża druga załoga i cztery osoby wynoszą chorego na noszach lub specjalnym krześle, a gdy otyła osoba mieszka w bloku z wąską klatką schodową, korzystają z wysięgnika straży pożarnej.

Rzecznik praw pacjenta zebrał z kraju informacje o tym, w jakich szpitalach są sprzęty przeznaczone dla osób ważących powyżej 150 kg. W czterech stołecznych szpitalach są rezonanse, z których mogą korzystać pacjenci ważący 250 kg. Aparat do pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w szpitalu przy Banacha może diagnozować chorych z wagą 227 kg.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 300 tys. osób ważących powyżej 150 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH