OZZL punktuje konieczne zmiany. Także w polityce lekowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OZZL/rynekaptek.pl   10-12-2015, 10:11

OZZL punktuje konieczne zmiany. Także w polityce lekowej OZZL proponuje także zmiany w refundacji leków

ZK OZZL wysłał do ministra zdrowia pismo ze wskazaniem niezbędnych zmian w ochronie zdrowia, o co sam minister prosił. W dokumencie zawarte są konieczne zmiany, które zdaniem OZZL są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.

„W odpowiedzi na Pana prośbę o wskazanie przez OZZL "niezbędnych zmian w otoczeniu prawnym i praktyce działania polskiego systemu zdrowia" przedstawiamy nasze propozycje. W pierwszej kolejności przedstawiamy te, które można zrealizować „od zaraz” poprzez zmianę określonych przepisów w rozporządzeniach ministra zdrowia” – pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący związku.

W niektórych przypadkach zmiany te muszą pociągać za sobą zmiany ustawowe, o których też przy tej okazji wspominamy. Kolejne propozycje dotyczą zmian bardziej złożonych, wymagających zmian ustawowych, niekiedy w kilku ustawach. Na końcu przedstawiamy propozycje „ustrojowe” dotyczące funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej jako całości – czytamy dalej.

„Od zaraz” konieczne są podwyżki wynagrodzeń w służbie zdrowia.

Ważna dla OZZL jest też propozycja „uchylenia przepisu, który zobowiązuje lekarzy wypisujących recepty na leki refundowane do wskazywania odpłatności za leki – poprzez uchylenie przepisu  § 6. ust. 1 pkt 6  Rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 08 marca 2012 roku w sprawie recept lekarskich oraz – konsekwentnie - poprzez  następujące zmiany w Ustawie  o zawodach lekarza i lekarza dentysty:

 – usunięcie art. 45 ust. 2 (zobowiązanie lekarza do odnotowywania uprawnień wybranych osób uprzywilejowanych w dostępie do leków) 

- usunięcie ust . 2a – (zobowiązanie lekarza do określenia odpłatności leku na recepcie),

- odpowiednią zmianę ust. 5 pkt 4 – poprzez wykreślenie słów: „w szczególności w zakresie przepisów ust. 2 i 2a” 

OZZL wnosi także o uproszczenia zasad refundacji, przede wszystkim przez zmniejszenie stopni refundacji i przyjęcie zasady, że jeżeli lek jest refundowany,  to we wszystkich przypadkach klinicznych, w których jest faktycznie stosowany.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH