Pacjenci mogą nabierać lekarzy na "zgubioną receptę"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: www.gk24.pl/rynekaptek.pl   13-09-2016, 12:25

Pacjenci mogą nabierać lekarzy na "zgubioną receptę" Ile dokładnie lekarze POZ mogą wypisywać recept dla seniorów na bezpłatne leki?

Jeśli senior tłumaczy, że zgubił receptę i prosi o wypisanie nowej, czy mam uwierzyć pacjentowi i wypisać receptę? Czy potem NFZ mnie z tego nie rozliczy? Nie ukarze? – obawia się Maciej Lewicki, lekarz w koszalińskiej Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej.

Lewicki uważa rozwiązanie, które uniemożliwia lekarzom specjalistom wypisywać recept dla seniorów 75+ za niepotrzebne i komplikujące – czytamy w stronie Głosu Koszalińskiego.

Lekarz podaje przykład: pacjent wychodzi ze szpitala, powinien brać konkretne leki z listy tych darmowych. By je odebrać w aptece musi przybiec do mnie. Podobnie gdy wychodzi z poradni specjalistycznej, też musi przyjść do mnie, jako do swojego lekarza POZ, bym mu wypisał receptę na darmowy lek, który - zdaniem specjalisty - powinien brać.

Jak mówi, Ministerstwo Zdrowia nie precyzuje również, ile recept na bezpłatne leki lekarze POZ mogą pacjentom wypisać: - Co w sytuacji, gdzie pacjent przychodzi o mówi, że zgubił receptę?

Zastanawia się, czy jeżeli podejmie decyzję o wypisaniu takiej recepty, to czy potem NFZ nie rozliczy go z tego, nie ukarze?

Lewicki obawia się zarazem, że pacjenci mogą nadużywać system darmowych leków: - Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że gdy inny członek rodziny, któremu taka zniżka nie przysługuje, przyjmuje lek z listy darmowych. Wtedy senior na swój „rachunek” podleczy tego kogoś innego. I obrazuje: - Przedsiębiorczy wnuczek zobaczy, że na liście jest lek np. Pradaxa, który kosztuje prawie 300 złotych, to skombinuje od dziadka albo babci kilka opakowań i sprzeda.

Więcej: www.gk24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH