Pacjenci nie walczą z ministerstwem. Oni walczą ze swoją chorobą

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   15-02-2018, 08:23

Pacjenci nie walczą z ministerstwem. Oni walczą ze swoją chorobą Niektóre stowarzyszenia swoją bierność w zakresie opiniowania tworzonych regulacji tłumaczą tym, że nie zostały zaproszone przez decydentów (fot. archiwum)

- Dialog społeczny jest fundamentem budowania dobrych relacji pomiędzy organizacjami pacjentów a organami państwa - mówił ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Prawa Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej podczas środowej (14 lutego) konferencji w Warszawie.

Konferencja odbyła się w Belwederze i dotyczyła wpływu pacjentów na system ochrony zdrowia w Polsce.

Podkreślał, że samo prowadzenie dialogu nie oznacza, że organizacje pozarządowe mają rzeczywisty wpływ na decyzje podejmowane przez rządzących.

Podawał przykłady aktywności pacjentów, między innymi w trakcie konsultacji aktów prawnych oraz w pracach różnych gremiów decyzyjnych - chociażby zespołów przygotowujących takie strategiczne dokumenty, jak Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, czy w ramach prac zespołów parlamentarnych.

Jednak z ubiegłorocznego badana przeprowadzonego w 2017 r. przez Instytut Prawa Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wynika, że z różnych powodów wiele organizacji pacjentów nie bierze udziału w konsultacjach przepisów w ochronie zdrowia.

- Aż 60 proc. ankietowanych organizacji przyznało, że często w ogóle nie wie o tym, że trwają konsultacje. Inne stowarzyszenia przyznały, że wprawdzie wiedziały o konsultacjach, ale „nie miały czasu wziąć w nich udziału”. To oczywiście żenujące tłumaczenie - mówił ks. Arkadiusz Nowak.

- Niektóre stowarzyszenia swoją bierność w zakresie opiniowania tworzonych regulacji tłumaczą tym, że nie zostały zaproszone przez decydentów. Niestety, każdy z tych powodów świadczy o słabości organizacji - dodał Nowak.

Czy to ukryty lobbing firm farmaceutycznych?
Z drugiej strony przedstawiciel Instytutu Prawa Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wyliczał powody, dla których decydenci z nieufnością podchodzą do niektórych działań organizacji pacjentów. Arkadiusz Nowak wskazał, że jednym z tych powodów jest - już wręcz „magiczne już powiedzenie, że aktywność tych organizacji to ukryty lobbing firm farmaceutycznych”.

- Takie stwierdzenie pada, kiedy brakuje naprawdę poważnych argumentów, aby nie rozmawiać z organizacjami pacjentów. To prawda, że współpracują z firmami farmaceutycznymi. I trudno się temu dziwić, gdyż organizacje te mają utrudniony dostęp do funduszy - zaznaczył.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH