Pacjenci powinni traktować receptę na darmowy lek jak czek na określoną kwotę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: radiogdansk.pl,MM/rynekaptek.pl   31-08-2016, 16:06

Pacjenci powinni traktować receptę na darmowy lek jak czek na określoną kwotę Czy będzie konflikt na linii pacjent - lekarz?

Jeśli lekarz specjalista leczy pacjenta preparatami dostępnymi za darmo, musi przekazać tę informację formie pisemnej lekarzowi rodzinnemu - czytamy na stronie Radia Gdańsk.

- Pisemną informację trzeba przynieść do przychodni rodzinnej - tłumaczy internista doktor Andrzej Dopta z Przychodni Aksamitna w Gdańsku.

- Pacjent powinien mieć świadomość, że recepta na darmowy lek jest jak czek na określoną kwotę. Jeśli ktoś ma zalecone leki przez lekarza prywatnego, specjalistę albo kogoś z innej przychodni niż ta, w której jest zapisany, to po przyjściu po receptę na darmowy lek musi mieć bardzo precyzyjnie wpisane rozpoznanie i określoną jednostkę chorobową. To musi być potwierdzone na piśmie - mówi dr Dopta.

Większość przychodni liczy się ze zwiększonym zainteresowaniem wizytami na początku września. Już teraz pytają o darmowe leki swoich lekarzy. Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że przychodnie są przygotowane do wstawiania recept, ale na początku może dojść do zamieszania z powodu braku wiedzy wśród pacjentów.

- Pacjenci dostają informację z mediów, że po 75. roku życia dostaną darmowe leki. W rzeczywistości nie wszystkie leki dostaną za darmo. Nawet jeśli lek znajduje się na liście ministerstwa, to otrzymają go bezpłatnie tylko te osoby, które chorują na daną jednostkę chorobową, a lek jest do jej leczenia zarejestrowany. Słowo "zarejestrowany" jest tu kluczowe - wyjaśnia Jan Tumasz i dodaje, że właśnie ta sprawa może powodować napięcie na linii pacjent - lekarz.

Do problemów może dojść zwłaszcza, że leki pierwszego rzutu są odpłatne, ale leki drugiego rzutu, które znalazły się na liście 75+, będą teraz zupełnie za darmo. Pacjenci mogą więc naciskać na lekarzy, aby ci przepisywali im bezpłatne leki.

Tutaj resort asekuruje się przed problemem poprzez wprowadzenie regulacji, która mówi, że bezpłatny dostęp do wybranych leków dla pacjentów 75+ nie może być powodem do zmiany terapii. Jednocześnie Ministerstwo ostrzega, że będą przeprowadzane pod tym kontem skrupulatne kontrole. 

Dlatego m.in Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego, zaapelował do Ministra Zdrowia w celu doprecyzowania  zasad wypisywania bezpłatnych leków w ramach programu 75+ i przekazania tych informacji pacjentom. 

Więcej: http://radiogdansk.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH