Pacjenci pytają, gdzie są 4 mld zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: centrumpr.pl/ rynekaptek.pl   23-06-2015, 14:59

Pacjenci pytają, gdzie są 4 mld zł Oszczędności z refundacji nie poszły na innowacyjne terapie - uważają pacjenci

Organizacje pacjenckie w Polsce wystąpiły do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie, dlaczego pieniądze zaoszczędzone na wydatkach na leki refundowane, wbrew deklaracjom resortu, nie zostały wydane na nowoczesne leki.

Jak wynika z raportu „Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów UE oraz Szwajcarii", przygotowanego przez EY na zlecenie Fundacji Alivia, polscy pacjenci mają dostęp do mniejszej ilości nowoczesnych leków na raka niż chorzy w innych krajach europejskich.

12 z 30 najszerzej wykorzystywanych w Europie leków, w ogóle nie widnieje na liście refundacyjnej. Wykorzystanie leków, które teoretycznie są dostępne w Polsce, w praktyce często nie osiąga nawet ¼ średniej innych krajów europejskich.

Na podstawie przeprowadzonej analizy danych, publikowanych przez NFZ wnioskować można, że w czasie trzech lat od wprowadzenia ustawy o refundacji, w budżecie płatnika publicznego stworzono w zakresie refundacji leków rezerwę w wysokości 4 mld zł względem roku 2011. Oszczędności w przypadku leków stosowanych w aptece na receptę wyniosły natomiast 4,9 mld zł - wyliczają organizacje.

Więcej: http://centrumpr.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH