Pacjenci: w kwestii refundacji leków na choroby rzadkie bez zmian

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: politykazdrowotna.pl/rynekaptek.pl   29-09-2016, 13:31

Pacjenci: w kwestii refundacji leków na choroby rzadkie bez zmian Nowela ustawy refundacyjnej przynosi zmiany w refundacji leków na choroby ultrarzadkie, co w przypadku leczenia chorób rzadkich?

Projekt ustawy refundacyjnej z dnia 21 września br. zdaniem pacjentów nie przynosi spodziewanych zmian. Nowela - owszem - wprowadza nowe regulacje dla leków stosowanych w chorobach ultarzadkich, jednak nic się nie zmieni w kwestii refundacji leków na choroby rzadkie – czytamy na stronie politykazdrowotna.com.

O planowanych zmianach dotyczących refundacji leków sierocych leków sierocych mówił już wcześniej Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

 - Procedowana wewnątrz Ministerstwa Zdrowia nowelizacja ustawy refundacyjnej ma poprawić dostęp do nowoczesnych terapii poprzez ułatwienie zasad podejmowania decyzji refundacyjnych przez ministra zdrowia dla chorób rzadkich i ultrarzadkich– podkreślał.

Nowy projekt ustawy refundacyjnej zakłada, że w przypadku leków na choroby ultrarzadkie,  przy wydawaniu decyzji o refundacji leków kluczowa będzie nie analiza ekonomiczna, a przygotowane przez producenta uzasadnienie ceny. Niestety zapisy te, nie przyniosły oczekiwanej poprawy w leczeniu chorób rzadkich.

- Do tej pory ustawa refundacyjna nie mówiła o chorobach rzadkich, a polski system nie dostrzegał istnienia chorób rzadkich więc pojawienie się w nowelizacji zapisów dotyczących tych schorzeń traktujemy jako krok w dobrym kierunku – mówi Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich Orphan.

Zieliński uważa, że prawdopodobnie decyzja o takim zawężeniu grupy pacjentów ma podłoże ekonomiczne: - Projekt ustawy nie wspomina też nic o tym, w jaki sposób mógłby zostać podniesiony poziom refundacji leków sierocych w Polsce. Obecnie pacjenci mogą korzystać jedynie z 16 refundowanych leków.

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH