Pacjent w centrum uwagi całego procesu leczenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   13-06-2016, 08:32

Pacjent w centrum uwagi całego procesu leczenia

Według nas najlepiej sprawdzi się model, w którym farmaceuta zachowuje swoją niezależność w prowadzeniu apteki. Będzie to możliwe wtedy, gdy będzie on dysponował większościowym udziałem w jej strukturze właścicielskiej - ocenia prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

- Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje obecnie w krajach UE m.in. w Niemczech, Finlandii, Francji, Danii, Austrii, Hiszpanii, czy Szwecji - przypomniała szefowa Izby podczas Europejskiego Kongresu Medycznego w Gdańsku (7-8 czerwca).

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej opowiedziała się także za utrzymaniem oraz skuteczniejszą egzekucją przepisów antykoncentracyjnych, zgodnie z którymi jeden podmiot na terenie województwa nie może prowadzić więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych.

– Będziemy wspierać działania inspekcji farmaceutycznej, których celem jest eliminacja patologii rynkowych. Nie może być tak, że średnio co czwarta apteka sieciowa narusza obowiązujące w tym zakresie regulacje – dodała.

Podczas dyskusji zastawiano się również nad kwestią zwiększenia uprawnień dla farmaceutów. Zdaniem Prezes NRA, farmaceuta pełni istotną rolę w całym systemie ochrony zdrowia - biorąc czynny udział w farmakoterapii pacjenta staje się jego doradcą, wspierając jednocześnie pracę lekarza: - Dlatego wzorem wielu państw UE powinniśmy wzmocnić jego pozycję - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Prezes NRA namawiała także zgromadzonych do poparcia koncepcji: „apteka dla aptekarza”, zgodnie z którą pacjent znajduje się w centrum uwagi całego procesu leczenia, apteka jest placówką ochrony zdrowia, a niezależny farmaceuta jest przedstawicielem medycznego zawodu zaufania publicznego.

– Czas skończyć z konkurencją rynkową polegającą jedynie na walce cenowej i zabiegach marketingowych. Powinniśmy wspólnie zadbać o jakość oferowanych usług oraz dywersyfikację rynku. Nie może być tak, że w przyszłości o bezpieczeństwie lekowym naszego kraju będzie decydowało kilka firm zasilanych przez obcy kapitał. Rynek apteczny, jako część sektora farmaceutycznego jest strategiczną gałęzią polskiego przemysłu, dlatego powinien pozostawać pod większą kontrolą ze strony Państwa – podsumowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH