Pacjent wypełnia formularz i odbiera receptę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RPP, gazetawroclawska.pl/ rynekaptek.pl   09-07-2015, 08:45

Pacjent wypełnia formularz i odbiera receptę Rozwiązanie w przypadku chorób przewlekłych

Jeśli pacjent dobrze się czuje, a skończyły mu się leki, może dostać receptę bez wizyty u lekarza. Niektóre przychodnie wprowadzają takie udogodnienia dla chorych.

Tak jest w Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed we Wrocławiu. Pacjent wypełniła formularz i na drugi dzień może odebrać receptę.

 Udogodnienie dla pacjentów i dla lekarzy wprowadzono kilka tygodni temu. - Doszliśmy do wniosku, że to jest sposób na zwiększenie dostępności do lekarzy dla tych pacjentów, którzy naprawdę tego potrzebują. Wypisanie recepty pacjentom, którzy mają uregulowane leczenie, jest działalnością administracyjną i my to załatwiamy w trybie administracyjnym - wyjaśnia na łamach Gazety Wrocławskiej Marek Moszczyński, prezes Dolmedu.

Wypełniony formularz trafia do lekarza, który w wolnej chwili wyświetla w komputerze dane pacjenta, sprawdza, czy jest to kontynuacja leczenia i wypisuje receptę. Wynagrodzenie otrzymuje takie samo, jak za przyjęcie pacjenta.

Już w lutym 2015 roku Rzecznik Praw Pacjenta przypominała, że z początkiem roku zmianie uległ art. 42 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w którym określone zostały warunki udzielenia tzw. porady receptowej. Zmiany te umożliwiają wystawienie recepty bez uprzedniego, osobistego zbadania pacjenta (tzw. recepta zaoczna), bez styczności z pacjentem, jak również wprowadzają obowiązek dokonania odpowiednich wpisów w dokumentacji medycznej oraz zasady wydania wystawionej recepty w ramach porady receptowej.

Aby udzielenie porady receptowej nastąpiło zgodnie z prawem, łącznie muszą zostać spełnione następujące warunki:

- recepta musi być niezbędna do kontynuacji leczenia,
- porada receptowa musi być uzasadniona stanem zdrowia pacjenta,
- stan zdrowia pacjenta uzasadniający zastosowanie porady receptowej musi być odzwierciedlony w dokumentacji medycznej pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH