PACTT: współpraca w zakresie transferu technologii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   11-04-2018, 14:36

PACTT: współpraca w zakresie transferu technologii PACTT powstało, by ułatwić uczelniom i przedsiębiorstwom współpracę w zakresie transferu technologii (fot. archiwum)

Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, które wspiera komercjalizację odkryć naukowych, nawiązało pierwszą strategiczną współpracę z firmą Pfizer. Dzięki niej rosną szanse na przyspieszenie komercjalizacji wyników badań prowadzonych na polskich uczelniach.

Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) zrzesza ośrodki działające przy polskich uczelniach (obecnie już 51), których zadaniem jest zarządzenie i komercjalizacja własności intelektualnej. Jego celem jest usprawnienie współpracy polskich uczelni z przedsiębiorstwami zainteresowanymi odkryciami i wynikami badań naukowych.

- PACTT powstało, by ułatwić uczelniom i przedsiębiorstwom współpracę w zakresie transferu technologii. Na poziomie ogólnokrajowym agregujemy własność intelektualną naukowców z 50 uczelni i możemy ją przedstawiać firmom w najdogodniejszy dla nich sposób. Dla podmiotów komercyjnych to ogromna korzyść, ponieważ zamiast poszukiwać kontaktów na kilkudziesięciu uczelniach, mogą w jednym miejscu uzyskać przegląd patentów, wyników badań i odkryć dokonywanych na terenie całej Polski – mówi o idei zrzeszenia Robert Dwiliński, członek Rady PACTT, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Idea jednego okienka PACTT powstała pod koniec ubiegłego roku i to okazało się być kluczowym argumentem dla przedsiębiorstw, które poszukują kontaktów z polskimi uczelniami. Już na początku roku rozpoczęły się rozmowy z firmami zainteresowanymi współpracą, a pierwsze strategiczne partnerstwo z PACTT zostało zawiązane z polskim oddziałem międzynarodowej firmy farmaceutycznej Pfizer.

PACTT wspiera dialog biznesu ze światem nauki za pośrednictwem brokerów, którzy jako dedykowani opiekunowie firm zbierają dane o dostępnych patentach i dokonanych odkryciach. Na podstawie preferencji i oczekiwań przedsiębiorstw brokerzy przygotowują zbiorcze prezentacje, w których uczestniczą zespoły naukowe i komitety inwestycyjne z przedsiębiorstw. Jednym z elementów tego procesu jest wspieranie przez PACTT naukowców – w przygotowaniu prezentacji, jak i firm – w budowaniu relacji z interesującymi je zespołami naukowymi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH