"Panie Generalny Prokuratorze..."

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ruch Aptekarzy Polskich/ rynekaptek.pl   17-02-2016, 14:09

"Panie Generalny Prokuratorze..."

Kiedy farmaceuci skupiają się tylko na tym, do czego zostali powołani, nauczeni i konkurują "tylko" jakością swych usług, a nie reklamą i taniością, to wówczas interes społeczny jest należycie zaspokajany - pisze Ruch Aptekarzy Polskich do Prokuratora Generalnego, odnosząc się do stanowiska w sprawie zakazu reklamy aptek.

List Ruchu Aptekarzy Polskich do Prokuratora Generalnego,Andrzeja Seremeta, został publikowany na stronie facebookowej organizacji.

Panie Generalny Prokuratorze,

1. Apteka jest placówką ochrony zdrowia i w związku z tym ma wyznaczone cele i obowiązki względem pacjentów, określone w ustawie Prawo Farmaceutyczne.

2. Powinien Pan wiedzieć, że zawód Aptekarza (tak jak, z resztą, i Pański zawód), to zawód zaufania publicznego, co opisuje art. 17 naszej Konstytucji oraz wiele innych aktów prawnych. Powinien Pan również wiedzieć, że w Polsce większość, o ile nie wszystkie zawody zaufania publicznego, ale Pański z pewnością, podlegają zakazowi reklamy swojej działalności, jeśli nie z mocy ustawy, to z zapisów kodeksów etyki tych zawodów. Wniosek: reklama jest niezgodna z etyką!

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, żeby przedstawiciele tych zawodów skupiali się tylko na tym, do czego zostali powołani, nauczeni (z resztą gł. za publiczne pieniądze) i konkurowali TYLKO jakością swych usług, a nie reklamą, taniością itd. Tylko wówczas interes społeczny jest należycie zaspokajany.
Ten jest lepszy, kto lepiej służy ludziom. Ten lepiej służy, kto sięgnie dalej we własnym zawodowym rozwoju. I to, szanowny Panie, ma sens.

3. Niestety w niegdyś zdrową Polską tkankę etycznych aptek wbiła się drzazga opartych na czystym biznesie, z pominięciem zasad etyki i deontologii, sieci aptek. Sieci, które nie potrafiąc konkurować jakością (czego właśnie dowodzą), żądają zezwolenia na prowadzenie reklamy swoich usług. Czyli czego żądają? Prawnego usankcjonowania łamania zasad etyki mojego zawodu - zasad Kodeksu Etyki Aptekarza!!!

4. Twierdzi Pan, że zakaz reklamy aptek jest ograniczeniem wolności działalności gospodarczej. Jest. Ale art. 22 Konstytucji mówi: "Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny". Czy życie i zdrowie stanowią ważny interes publiczny?

Wie Pan dlaczego zakaz reklamy aptek wprowadzono na mocy ustawy? Właśnie dlatego, że:
a. apteka ma zabezpieczać ważny interes publiczny (patrz pkt.1)
b. kodeks etyki mojego zawodu właśnie butem sieci został zdeptany. Trzeba było sięgnąć po środki ustawowe...

5. Z żalem dostrzegam, że nie jestem przedstawicielem jedynego zawodu zaufania publicznego, w którym etyka i powinność, a za nimi główny cel - troska o interes publiczny, spada na dalszy plan. Trzeba to zmienić!

W obecnej sytuacji, gdy zamierza się Pan kierować reklamą przy wyborze apteki, pozostaje mi z troską ale i wielką obawą życzyć Panu - Zdrowia!

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH