Papież Franciszek w ONZ o dostępie do leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./Radio Watykan/rynekaptek.pl   27-11-2015, 09:28

Papież Franciszek w ONZ o dostępie do leków Papież mówił o dostępności do leków i osiągnieć farmacji. Fot. prscr

Podczas wizyty w Biurze Narodów Zjednoczonych w Nairobi papież Franciszek wygłosił przemówienie, podczas którego wspomniał o konieczności zwrócenia uwagi na dostęp do leków. Mówił także, w jakim kierunku, jego zdaniem, powinny iść osiągnięcia farmacji.

Papież odniósł się do niedawnych budzących kontrowersje traktatów dotyczących umów o własności intelektualnej i dostępu do leków oraz podstawowej opieki zdrowotnej, a związanych z TPP i TTiP.

- Regionalne traktaty o wolnym handlu w zakresie ochrony własności intelektualnej, a zwłaszcza w dziedzinie farmacji i biotechnologii nie tylko nie mogą ograniczać uprawnień już przyznanych państwom na mocy umów wielostronnych, ale wręcz przeciwnie, powinny być narzędziem pozwalającym na zapewnienie wszystkim minimalnej opieki i dostępu do podstawowej opieki medycznej – mówił ojciec święty.

Papież nawoływał, aby rozmowy handlowe odbywały się tak, aby głos także miały kraje najuboższe, żeby dać im czas na dostosowanie się do reguł, a nie wyznaczać sztywnych nakazów, do których muszą się dostosować. Zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę zdrowia.

- Współzależność i integracja gospodarek nie powinny spowodować najmniejszych nawet szkód istniejącym systemom ochrony zdrowia i opieki społecznej; wręcz przeciwnie, powinny zachęcać do ich tworzenia i funkcjonowania. Niektóre problemy zdrowotne, takie jak wyeliminowanie malarii i gruźlicy, leczenie chorób rzadko występujących oraz zaniedbane dziedziny medycyny tropikalnej wymagają podstawowej uwagi politycznej, przewyższającej inne interesy handlowe czy polityczne – powiedział papież.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH