PASMI: odpowiedzialne samoleczenie to ulga dla systemu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   07-01-2015, 08:03

PASMI: odpowiedzialne samoleczenie to ulga dla systemu

Samoleczenie jest elementem opieki zdrowotnej. Ale dla efektywnego funkcjonowania systemu zdrowotnego potrzebujemy wyedukowanych, świadomych i odpowiedzialnych pacjentów - ocenia Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty PASMI.

Dodaje: - Dzisiaj w Polsce mamy dojrzały rynek leków OTC. Produkty są powszechnie dostępne. Ale mamy też pacjenta, który dopiero się uczy, jak z nich korzystać. Proces edukacji może nie być łatwy. Mamy określony system opieki zdrowotnej, który przyzwyczaił Polaków do systemu opiekuńczego. Jest to zupełnie inny system niż w USA. Tam, jeśli pacjent decyduje się na wizytę do lekarza, musi uwzględnić koszt wizyty, parkingu, paliwa, wypisanej recepty i zakupu leku.

- Po analizie tych kosztów podejmuje decyzję o odwiedzeniu w pierwszej kolejności farmaceuty i oczekuje porady w ramach opieki farmaceutycznej. Dopiero gdy kuracja nie pomoże, decyduje się iść do lekarza. To jest świadomość pacjenta budowana poprzez kwestię finansową. Myślę, że u nas też to kiedyś nastąpi - mówiła prezes PASMI podczas konferencji organizowanej przez URPL "Bezpieczeństwo leków stosowanych bez recepty lekarskiej" (Warszawa, 11 grudnia 2014r.).

W innych państwach też występuje tendencja do korzystania w większym zakresie z wiedzy farmaceuty. Jeśli rodzice zauważą objawy lekkiego przeziębienia u dziecka, wybierają pobyt w domu, by nie zarażać na kontakt z chorymi dziećmi w przychodni lekarskiej. W tym czasie obserwują dziecko, radzą się farmaceuty i pozostają w telefonicznym kontakcie z lekarzem. Taki system jest rozpowszechniony w Wielkiej Brytanii.

Na Wyspach funkcjonuje także serwis opiekunów, w rakach którego przeszkolony personel medyczny jest w stanie po wstępnej rozmowie z pacjentem ocenić, czy chory może zostać w domu czy niezbędna jest jednak pomoc lekarska w ambulatorium.

- Oczywiście, ten system jest zbudowany na innych podstawach i nie do końca można przykładać rozwiązania przyjęte w innych państwach do warunków polskich. Ważne jest, by samoleczenie stało się elementem opieki zdrowotnej i budowania świadomości pacjenta. Dzisiaj chorzy szukają informacji przede wszystkim w internecie. Tymczasem brakuje autoryzowanych, obiektywnych stron, mających edukacyjne zastosowanie, ze zrozumiałym dla pacjenta językiem - mówiła szefowa PASMI dodając:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH