PASMI: sektor farmaceutyczny na tym straci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   23-01-2017, 12:42

PASMI: sektor farmaceutyczny na tym straci Zdaniem PASMI, nowe regulacje mogą doprowadzić do zamknięcia sprzedaży pozaaptecznej

Skutki planowej przez resort zdrowia regulacji w zakresie sprzedaży pozaaptecznej pociągną za sobą istotne skutki ekonomiczne, nie tylko dla sektora farmaceutycznego, ale także całej gospodarki - wskazuje Ewa Jankowska, prezes PASMI.

24 stycznia 2017 r. kończą się konsultacje dotyczące projektowanych zmian w zakresie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktów aptecznych.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie (23 styczna br.) prezes Polskiego Związku Producentów Leków bez recepty (PASMI) Ewa Jankowska wyraziła obawy, że zawarte w projekcie zapisy pociągną za sobą istotne skutki ekonomiczne nie tylko dla sektora farmaceutycznego, ale także dla gospodarki jako całości, w tym zatrudnienia i finansów publicznych:

- Wprowadzenie proponowanych przez resort zdrowia zmian doprowadzi do sytuacji, w której wytwórcy nie zdążą przeprowadzić niezbędnych zmian rejestracyjnych, w tym również technologicznych w procesie produkcji.

W ocenie prezes PASMI, taki stan rzeczy przełoży się na dostępność do leków w sklepach ogólnodostępnych oraz na stacjach benzynowych.

PASMI postuluje za koniecznością ustanowienia równowagi pomiędzy doraźnością potrzeb pacjenta oraz zrównoważonym rozwojem małej i średniej polskiej przedsiębiorczości.

Organizacja uważa za niezbędne ujednolicenie dopuszczanych maksymalnych wielkości opakowań dla poszczególnych kategorii leków, w sposób uwzględniający bezpieczeństwo stosowania i doraźność terapii oraz techniczne i produkcyjne możliwości wytwórców.

Proponuje m.in., aby leki przeciwbólowe czy leki na zgagę i nadkwaśność zawierały maksymalnie 10 sztuk tabletek w opakowaniu.

Na liście grup terapeutycznych powinny pozostać leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego i leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni.

PASMI opowiada się za pozostawieniem dawki paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego na poziomie 500 mg, a nie jak proponuje ministerstwo – 300 mg.

W związku w projektowanymi regulacjami, ważne jest także wprowadzenie okresów przejściowych dla producentów leków - minimum sześciomiesięczny okres wprowadzenia leku do obrotu oraz utrzymanie w sprzedaży detalicznej produktów leczniczych do wygaśnięcia terminu ważności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH