PCK: ścigamy podmioty, które bezprawnie używają nasze logo

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl, dziennikzachodni.pl/ rynekaptek.pl   29-04-2016, 08:52

PCK: ścigamy podmioty, które bezprawnie używają nasze logo

Apteka, która ma znak czerwonego krzyża na białym tle, jest bardziej wiarygodna dla klientów. PCK nic z tego nie ma, traci natomiast wizerunkowo, bo symbol się dewaluuje i nie zawsze jest wykorzystywany godnie i z sensem - uważa PCK.

Dlatego organizacja stara się reagować w sytuacjach, gdy logo - jej zdaniem - jest bezprawnie używane.

W małopolskim PCK jest gruby segregator pism i dowodów bezprawnego wykorzystania czerwonego krzyża, który tworzy pięć czerwonych kwadratów na białym polu.

- Symbolizuje on humanitaryzm, bezstronność, neutralność, dobrowolność, niezależność, jedność i powszechność. Jego dysponentem jest Polski Czerwony Krzyż i nie może być używany bez naszej zgody i wiedzy w celach marketingowych i sprzedażowych - mówi Małgorzata Pyka portalowi dziennikpolski24.pl.

Zdarza się, że PCK reaguje i żąda usunięcia znaku PCK, także od aptek. Tak było w 2011 roku, kiedy media pisały o jednej z aptek w Jaworznie, która wykorzystała logo PCK w swoim oznakowaniu. Organizacja wpierw zwraca się z prośbą o usunięcie naruszenia prawa pod groźbą podjęcia kroków prawnych. To na ogół skutkuje.

Zdaniem PCK najczęściej takiej "uzurpacji" znaku, poza właścicielami aptek, dopuszczają się właściciele przychodni zdrowia, producenci różnych produktów kosmetycznych i spożywczych.

Logo PCK mogą wykorzystywać jedynie GOPR i pogotowie oraz firmy wytwarzające produkty związane ze zdrowiem, z którym organizacja podpisze umowy.

Ochrona czerwonego krzyża wynika z art. 49 I konwencji genewskiej. Państwo polskie realizuje ją poprzez przepisy zawarte w ustawie o PCK i innych aktach prawnych.

Kara na bezprawne używanie logo to grzywna do 4,5 tys. złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH