Pelion: apteki potrzebują lekarstwa na kłopoty; zarabiają 5 groszy na recepcie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   04-09-2012, 12:21

Pelion: apteki potrzebują lekarstwa na kłopoty; zarabiają 5 groszy na recepcie

Grupa Pelion wylicza, że wejście w życie ustawy refundacyjnej i związane z tym zmniejszenie wpływów zmusiło ją do zamknięcia 10 proc. placówek i redukcji zatrudnienia.

- Jeżeli chcemy mieć odpowiednią ilość aptek i odpowiednio wykwalifikowany personel, to marża musi być wystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów stałych apteki - tłumaczy Jacek Szwajcowski, prezes zarządu Pelion. - Dziś apteka zarabia średnio na każdej zrealizowanej recepcie 5 groszy.

Wyniki finansowe grupy Pelion za II kwartał 2012 są gorsze od oczekiwanych. Pelion zanotował w tym okresie 5,8 mln złotych zysku netto - to tylko o pół miliona więcej niż w okresie analogicznym roku ubiegłego oraz o wiele mniej od tego, czego oczekiwali analitycy. Ich zdaniem firma miała zarobić ponad 6,2 mln złotych.

Szef Pelionu twierdzi, że wynika to m.in. z obniżenia przez ustawodawcę marży za leki. Dziś w aptece wynosi ona średnio około 2,4 zł na opakowaniu leku wobec 9 zł średniej marży w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

- Jeżeli porównamy to, co się dzieje w Polsce, z sytuacją innych krajów europejskich, to widzimy, że mamy prawie czterokrotnie niższą marżę, liczoną w eurocentach, w stosunku do Europy Zachodniej. W przypadku części detalicznej ta różnica jest jeszcze większa - mówi Jacek Szwajcowski.

Grupa Pelion w związku z mniejszymi zyskami musiała przeprowadzić restrukturyzację, co doprowadziło do zamknięcia najbardziej nierentownych punktów - na razie dotknęło to 10 procent aptek z portfela grupy. Etaty straciło ponad 170 pracowników, w planach mówi się o konieczności pożegnania z kolejnymi 180.

Pelion Healthcare Group prowadzi swoją działalność na rynku ochrony zdrowia zatrudniając ok. 7,4 tys. pracowników. Firma zajmuje się sprzedażą detaliczną i hurtową leków, a także świadczy usługi dla producentów oraz zaopatruje szpitale.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH