Pelion chce powtórzyć ubiegłoroczny wynik finansowy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wp.pl/ rynekaptek.pl   17-11-2014, 15:15

Po ocenie wyników za trzy kwartały, wypracowanie skonsolidowanego zysku netto na poziomie ubiegłorocznym będzie bardzo trudne, choć nie niemożliwe - poinformował prezes spółki Pelion, Jacek Szwajcowski.

- Mamy jeszcze półtora miesiąca pracy, ale otoczenie, w którym działamy jest trudniejsze, niż się spodziewaliśmy. Powtórzenie wyników będzie bardzo trudne, ale robimy wszystko, by porównywalny wynik osiągnąć - powiedział Szwajcowski podczas konferencji prasowej.

W I-III kw. 2014 r. spółka miała 30,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 68,49 mln zł zysku rok wcześniej (spadek o 55% r/r). Rentowność netto spadła w tym czasie o 0,7 pp w skali roku do 0,5 proc.

W samym III kw. zysk netto spadł o prawie 65 proc. rok do roku i sięgnął 4,2 mln zł, głównie w efekcie obniżenia marży urzędowej oraz zaostrzonej konkurencji zarówno w segmencie hurtowym, jak i detalicznym.  Rentowność netto spadła o 0,5 pp w skali roku do 0,2 proc. w III kw.

W I-III kw. marża na sprzedaży spadła o 6,6 proc. r/r do 602,8 mln zł. Rentowność marży na sprzedaży spadła o 1,1 pkt proc. do 10,7 proc..

Zysk EBITDA spadł o 32 proc. r/r do 522 mln zł w I-III kw. na skutek spadku marży na sprzedaży, zdarzeń jednorazowych oraz wyższego o 3,6 mln zł salda pozostałych kosztów i odpisów, głównie w efekcie wyższego salda rezerw. Rentowność EBITDA spadła o 0,8 pkt proc. w skali roku do 2,7 proc. na koniec III kw.

Pelion miał 100,18 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej z działalności kontynuowanej w 2013 r. wobec 57,38 mln zł zysku rok wcześniej.

Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do: pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów. Pelion S.A., to spółka holdingowa, pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności grupy.

Więcej: http://finanse.wp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH