Pelion nadal stawia na koncept apteczno-drogeryjny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Pelion/ rynekaptek.pl   17-11-2015, 08:46

Pelion nadal stawia na koncept apteczno-drogeryjny

Pelion zapowiada, że do końca roku otworzy kilka aptek DOZ w koncepcie apteczno-drogeryjnym i będzie miał ich 10 na koniec grudnia. W planach jest także uruchomienie kilku kolejnych drogerii Natura.

Wiceprezes spółki, Jacek Dauenhauer, poinformował, że w ostatnim kwartale br. oczekuje wyhamowania wzrostu rynku aptecznego w porównaniu z poprzednimi kwartałami.

- Obserwujemy dynamiczny wzrost rynku od początku tego roku. W czwartym kwartale wzrost będzie dodatni, ale nie tak duży jak w I półroczu, co związane było z niską bazą roku 2014. W całym bieżącym roku rynek powinien wzrosnąć o ok. 6% - powiedział Dauenhauer.

Po trzech kwartałach rynek apteczny w Polsce wzrósł o 5,3% w skali roku do 21,95 mld zł.

W III kwartale 2015 r. spółki należące do Pelionu realizowały strategię zwiększania sprzedaży. Efektem podjętych działań był wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 11,7%, do 6 mld 323 mln zł oraz wzrost marży na sprzedaży o 20,9%.

Na wzrost wskaźnika kosztów operacyjnych r/r o 1,5 p.p. wpływ miały: przyłączenie w IV kwartale 2014 r. drogerii Natura, koszty funkcjonowania nowego systemu DOZ direct oraz działania prosprzedażowe. Wynik III kwartału 2015 r. został obciążony zdarzeniem jednorazowym – odpisem aktualizującym w spółce zależnej na Litwie w wysokości 2 mln 870 tys. zł.

PGF rozwijała współpracę z aptekami indywidualnymi i małymi sieciami w ramach programu Zdrowy Wybór.

Rozwój DOZ Aptek oparto przede wszystkim na zapewnieniu niskich cen produktów. Rozwijano także format apteczno – drogeryjny oraz budowano sprzedaż w Internecie. Z analiz wynika, że sprzedaż w DOZ Aptekach w III kwartale 2015 r. rosła szybciej niż w statystycznej aptece na rynku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH