Pelion: przychody ze sprzedaży wyższe niż rok wcześniej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Pelion/ rynekaptek.pl   18-05-2015, 11:29

Pelion: przychody ze sprzedaży wyższe niż rok wcześniej

Pierwszy kwartał 2015 r. w Pelion Healthcare Group przyniósł wzrost przychodów ze sprzedaży o 11,5% oraz marży o 20,4%. Zysk netto wyniósł 13,9 mln zł - podała spółka w raporcie.

W pierwszym kwartale 2015 r. wdrażano opracowane w 2014 roku plany operacyjne w poszczególnych liniach biznesowych. Efektem tych działań był wzrost przychodów ze sprzedaży w każdym segmencie działalności, dzięki czemu pierwszy kwartał 2015 r. był rekordowym w historii Pelion Healthcare Group pod względem uzyskanych przychodów 
(2 174 mln zł).

Najwyższą dynamikę odnotował segment detaliczny (wzrost o 25%). To zasługa przede wszystkim przyłączenia 
w czwartym kwartale 2014 r. drogerii Natura, które powiększyły przychody w pierwszym kwartale 2015 r. o 94,8 mln zł. Bez uwzględnienia części drogeryjnej, dynamika segmentu detalicznego wyniosłaby 5,9%, na co wpływ miał wzrost sprzedaży w Aptekach Dbam o Zdrowie.

Tym samym podejmowane w okresach poprzednich i kontynuowane 
w pierwszym kwartale 2015 r. działania w segmencie detalicznym w Polsce zaczęły przynosić spodziewane efekty i udało się przełamać negatywne tendencje obserwowane w 2014 roku. Oznacza to także umocnienie pozycji rynkowej, ponieważ wzrost rynku detalicznego w Polsce był kompensowany przez rosnącą liczbę aptek, przez co spadła liczba transakcji 
w statystycznej aptece, a wartość jej obrotów odnotowała znacznie niższą dynamikę w porównaniu z dynamiką rynku.

Wzrost przychodów ze sprzedaży Pelion Healthcare Group był wspierany przez bardzo dobrą dynamikę wzrostu rynku farmaceutycznego w Polsce. Sprzedaż hurtowa do aptek zanotowała 11,9-proc. wzrost, rynek detaliczny wzrósł o 8,5%, 
a rynek zaopatrzenia szpitali o 5,4%. Na Litwie odnotowany był tym razem spadek rynku, o 0,8%, co może być związane 
z przesunięciem się części popytu na końcowe miesiące roku 2014, w związku z wejściem Litwy do strefy Euro, i jest zjawiskiem krótkoterminowym.

Cały czas rozwijana też była działalność doz direct – innowacyjnej platformy, zapewniającej zamknięty, szczelny system dystrybucji leków od producenta do pacjenta.

Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do: pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów.

Pelion S.A., to spółka holdingowa, pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności grupy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH