Pełnienie prominentnych stanowisk kobiety przypłacają depresją

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   25-11-2014, 15:11

Pracujące kobiety częściej niż mężczyzn dopada depresja. Dotyczy to pań, których stanowisko w pracy wymaga m.in. zwalniania i zatrudniania pracowników - twierdzą amerykańscy psycholodzy.

Badania naukowców z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin trwały od 1993 do 2004 roku. W tym czasie uczeni przeprowadzili rozmowy telefoniczne z prawie 3 tys. osób - zarówno tymi zajmującymi prominentne stanowiska w swojej pracy, jak i tymi, którzy mają niższą rangę. W telefonicznej ankiecie udział wzięło 1300 mężczyzn i 1500 kobiet.

W przypadku kobiet - jeśli ich stanowisko w pracy wymagało zwalniania i zatrudniania pracowników oraz podejmowania decyzji dotyczących ich wynagrodzenia - szefowe o 10 proc. częściej zgłaszały problemy depresyjne w porównaniu z paniami niemającymi takich obowiązków.

U mężczyzn sytuacja była odwrotna - ci, którzy mieli władzę nad pracownikami, mieli też o 10 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia wymienionych objawów depresyjnych niż ci, którzy nie mieli w pracy takiej pozycji.

Okazuje się, że mężczyźni mają też większy wpływ (i korzystają z niego) na to, kiedy zacząć i skończyć swoją pracę, podczas gdy kobiety mają z tym większe problemy. Częściej też są sprawdzane przez swojego przełożonego. Są wyraźnie inaczej traktowane jako pracownice, ale też jako szefowe.

Muszą bezustannie udowadniać, iż nadają się na pozycję, którą zajmują. Starają się łagodzić napięcia w zespole, ale przyklejone są do nich stereotypy i uprzedzenia dotyczące kierowniczek, że nie nadają się do zarządzania innymi. To powoduje, że rośnie ich społeczna izolacja ze strony współpracowników, ale też przełożonych. Kobieta szef szybko staje się wykończona stanowiskiem, które zajmuje. Nawet jeśli ma kwalifikacje takie same jak mężczyzna, bo jest na bezustannej wojnie.

Ruth Sealy z miejskiego uniwersytetu w Londynie twierdzi, że kobiety często wpadają w genderową pułapkę. Kiedy starają się przejąć tradycyjne męskie zachowania jako przywódczynie, są krytykowane za to, że zachowują się mało kobieco. Ale z drugiej strony ich pracownicy nie mają do nich zaufania, gdy zachowują się zbyt kobieco.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH