Perspektywa 2014-20 ma pobudzić innowacyjność

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pb.pl/ rynekaptek.pl   01-04-2015, 16:18

Perspektywa 2014-20 ma pobudzić innowacyjność Są pieniądze za projekty badawcze

Główny cel unijnej perspektywy w innowacji na lata 2014-20 to pobudzenie w polskich przedsiębiorcach innowacyjności, a szczególnie wzmocnienie ich współpracy z jednostkami naukowymi. Efektem ma być wyższy poziom komercjalizacji wyników prac badawczych.

Te zapowiedzi oznaczają, że już niebawem rozpoczną się bardzo dobre czasy dla firm inwestujących w nowatorskie rozwiązania i budowę własnego know-how. Nowa perspektywa niesie finansowe szanse, których nie było w budżecie na lata 2007-13.

Priorytetowo będą traktowane projekty badawczo-rozwojowe, które wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS). Na poziomie kraju jest ich 19, ujętych w pięć działów tematycznych:  zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe.

Gdzie przedsiębiorcy znajdą największą finansową pomoc na B+R? Przede wszystkim w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (PO IR). Stawia on głównie na wspieranie projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych wspólnie przez firmy i sektor nauki — a potem wprowadzanie ich wyników na rynek. Budżet PO IR to ponad 10 mld euro.

W perspektywie 2014-20 odbędą się kolejne odsłony programów już znanych przedsiębiorcom, np. Innomedu, w którym szanse mają projekty z sektora medycznego. Konkursowe zmagania w tego typu programach przeprowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Przedsiębiorcy z sektora MSP dostaną w ramach POIR „Bony na innowacje” na sfinansowanie współpracy z jednostkami naukowymi. Część budżetu programu — łącznie 2,2 mld euro — zostanie przeznaczona na III oś, czyli wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach.

Wraca działanie 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, czyli kredyt technologiczny — w nowej odsłonie jako „Kredyt na innowacje technologiczne”. To jeden z popularniejszych instrumentów wsparcia wśród firm. W ostatnich konkursach ze względu na olbrzymią liczbę składanych wniosków nabory były zamykane już dzień po otwarciu.

Nie można zapomnieć o IV osi PO IR, która ma na celu zwiększenie potencjału naukowo-badawczego. Do tego celu mają prowadzić m.in. strategiczne programy wzmacniające współpracę jednostek naukowych z biznesem. W budżecie są pieniądze na powstawanie międzynarodowych agend badawczych — nowych podmiotów prowadzących badania na światowym poziomie w ścisłej współpracy z renomowanymi partnerami zza granicy.

Więcej: http://pulsinnowacji.pb.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH