Perspektywa 2030: nasz program w 13 punktach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OSF Perspektywa 2030/ rynekaptek.pl   25-01-2016, 12:11

Perspektywa 2030: nasz program w 13 punktach OSF Perspektywa podsumowuje swój program wyborczy

Trwająca 4 lata kadencja Naczelnej Rady Aptekarskiej lada moment upływa. Z uwagi na gorący okres wyborczy nie brak głosów podsumowujących działalności obecnych władz NRA. Co jest najistotniejsze z punktu widzenia członków Stowarzyszenia „PERSPEKTYWA 2030”?

Co cztery lata samorząd aptekarski odnotowuje coraz mniejsze zainteresowanie jego działalnością wśród członków. Z prawa głosu korzysta obecnie tylko 20-30 proc. uprawnionych. To bardzo źle dla zawodu – uważa dr Marek Malinowski, prezes PERSPEKTYWY 2030.

- Dopiero w ostatnich miesiącach funkcjonowania Naczelnej Rady w obecnym składzie, można zauważyć poszerzanie tematów o zagadnienia refundowanej opieki farmaceutycznej i nielegalnego wywozu leków. Niestety, skuteczność prac naszych przedstawicieli należy ocenić jako niezadowalającą. Wokół opieki farmaceutycznej powstał dzielący środowisko konflikt pomiędzy NRA a Śląską Izbą Aptekarską. Nie zatrzymano również zjawiska wywozu farmaceutyków, które nadal świetnie się ma, uniemożliwiając polskim pacjentom zakup istotnych leków, m.in. z grupy ratujących życie – dodaje mgr farm. Ewa Glanc, sekretarz PERSPEKTYWY 2030.

W 2014 r. wygaszono dalsze kształcenie w zawodzie technika farmaceutycznego. W opinii OSF „Perspektywa 2030” technicy są w aptece niezbędni, jeżeli poważnie myślimy o rozwijaniu opieki farmaceutycznej wzorem innych państw.

"Zapewne należało precyzyjniej określić ich uprawnienia i rolę jaką pełnią w aptece np. częściowo modyfikując obecne uprawnienia. W ślad za tym powinny iść zdecydowane działania dążące do przestrzegania wymogu obecności magistra farmacji w aptece, a także poszerzenie jego uprawnień. Tego jednak nie zrobiono" - uważają władze organizacji.

Zarząd Stowarzyszenia, w oparciu o statut, apeluje do KZA o zobowiązanie nowej Naczelnej Rady Aptekarskiej do działań zmierzających do:

1.      wdrożenia w polskich aptekach refundowanej opieki farmaceutycznej

2.      umożliwienia wypisywania przez farmaceutów recept (wzorem pielęgniarek i położnych)

3.      znowelizowania „ustawy antywywozowej” w taki sposób, by zwiększyć dostęp pacjentów do leków oraz umożliwić skuteczne karanie podmiotów i osób zaangażowanych w ten proceder

4.      uchwalenia dobrze przygotowanej Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. Obecnie Polska jest jedynym państwem unijnym bez takiej ustawy. W aktualnie proponowanej wersji „Ustawy o zawodzie farmaceuty i izbach aptekarskich” szczególnie krytycznie odnosimy się do Art. 34: Okręgowa Izba Aptekarska dokonuje wizytacji i oceny wykonywania zawodu przez farmaceutę będącego członkiem tej izby

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH