Perspektywy rozowoju farmacji są obiecujące

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rz, rp.pl/ rynekaptek.pl   02-12-2016, 09:28

Perspektywy rozowoju farmacji są obiecujące Z analiz firmy BMI Research wynika, że w 2015 r. wart był 29,8 mld zł

Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Rzeszowski i Szkołę Główną Handlową polski rynek farmaceutyczny w najbliższych latach będzie dynamicznie rósł. Farmacja jest branżą strategiczną dla gospodarki.

Według „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" wicepremiera Mateusza Morawieckiego przemysł farmaceutyczny jest jedną z branż strategicznych, które powinny stać się podstawą pobudzenia polskiej gospodarki.

Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Rzeszowski i Szkołę Główną Handlową polski rynek farmaceutyczny w najbliższych latach będzie dynamicznie rósł. Z analiz firmy BMI Research wynika, że w 2015 r. wart był 29,8 mld zł, zaś rynek kosmetyczny osiągnął 20 mld zł.

Jak przekonuje Magdalena Kruszewska, prezes zarządu Sanofi w Polsce, farmacja jest branżą strategiczną dla gospodarki, ponieważ buduje swoją konkurencyjność w oparciu o innowacje, które są jednym z kluczowych elementów zapewniających trwały wzrost gospodarczy.

Przypomnijmy, że o tym, iż w rządowym planie opowiedzianego rozwoju medycyna będzie traktowana priorytetowo mówił m.in. wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas niedawnego XII Rynku Zdrowia (26-27 października br.).

- Muszą zniknąć bariery przy wprowadzaniu różnego rodzaju rozwiązań sprzyjających rozwojowi w ochronie zdrowia. Mamy braki w późniejszych fazach badań klinicznych, co wiąże się z mniejszym kapitałem, problemami z komercjalizacją i złym kierunkiem nakładów na R&D - wyliczał Krzysztof Łanda.

Owe braki, jak stwierdził, wiążą się z zaprzepaszczonym potencjałem, który był budowany przez dziesiątki lat po wojnie: - W krajach, które należały do Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), Polska była odpowiedzialna na IT i przemysł farmaceutyczny. Zaprzepaszczono jedno i drugie, a mogliśmy być w zupełnie innym miejscu niż obecnie - stwierdził.

Bohdan Wyżnikiewicz, dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zgadza się z wiceministrem Łandą, że przemysł farmaceutyczny był przez lata lekceważony przez administrację państwową, jednak - jego zdaniem - teraz to się zmieniło.

- Opracowaliśmy strategię dla Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, która sięga 2030 roku. Zgodnie z wizją i celami strategicznymi, przemysł farmaceutyczny stanie się czołowym przemysłem wysokich technologii. Wkład tej branży w badania i rozwój jest tak duży, że pod względem wielkości nakładów znajduje się zaraz po motoryzacji. To o czymś świadczy. Nie uważam, że ten przemysł jest przestarzały - podkreślał dyrektor Wyżnikiewicz.

Jego zdaniem, przemysł będzie korzystał ze współfinansowania ze środków publicznych na badania z racji umieszczenia rozwoju farmacji na liście założeń strategicznych państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH