Petycja: powinien powstać odrębny organ nadzorujący NOP

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   04-01-2018, 11:17

Petycja: powinien powstać odrębny organ nadzorujący NOP Autor petycji chce również utworzenia specjalnego funduszu odszkodowań wzorem 14 państw europejskich (Fot. Archiwum)

Do Kancelarii Premiera wpłynęła petycja z prośbą o opracowanie nowego systemu identyfikacji, kontroli i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, włącznie z opracowaniem procedur gwarantujących opiekunom prawnym i dorosłym pacjentom pełny udział w tym procesie.

Jak czytamy w petycji, w związku z planami rozszerzenia listy obowiązkowych szczepień bez odpowiedzialności urzędników za podejmowane decyzje i powikłania poszczepienne oraz bezpieczeństwo pacjentów, oczekuje się opracowania nowego systemu identyfikacji, kontroli i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Przy tym wprowadzenie procedur gwarantujących opiekunom prawnym i dorosłym pacjentom pełny udział w tym procesie, w tym uzyskanie pełnej  informacji o powikłaniach potwierdzona przez pacjenta pisemnie i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta po szczepieniu.

Autor petycji chce także, aby działania niepożądane szczepionek zgłoszonych do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Produktów Biobójczych były automatycznie przekazywane do organu prowadzącego rejestr NOP).

Autor petycji chce również utworzenia specjalnego funduszu odszkodowań wzorem 14 państw europejskich współfinansowanego przez producentów szczepionek dla wszystkich osób dotkniętych trwałym uszczerbkiem zdrowia lub utratą bliskich wskutek wystąpienia NOP i powikłań poszczepiennych – bez względu na długość leczenia w szpitalu.

Domaga się też utworzenia listy ekspertów – niezależnych od koncernów farmaceutycznych, w tym producentów szczepionek, z obowiązkiem złożenia oświadczenia o konflikcie interesów.

W jego ocenie, powinien zostać utworzony odrębny organ odpowiedzialny za nadzór nad powikłaniami poszczepiennymi. Jak wskazuje, obecnie nadzór ten prowadzony jest w "rażącym konflikcie przez organ nadzorujący i egzekwujący jednocześnie tzw. „wyszczepialność” oraz handlujący preparatami szczepionkowymi bez kontroli sądowej, co łamie konstytucyjne prawa obywateli".

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH