Petycja ws. finansowania badań klinicznych niekomercyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   09-02-2018, 13:10

Petycja ws. finansowania badań klinicznych niekomercyjnych Organizacja żąda zmian w zakresie prowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych (fot. archiwum)

Do resortu zdrowia wpłynęła petycja w sprawie zmiany względem finansowania badań klinicznych niekomercyjnych. Autorem pisma jest organizacja Citizens Go.

"Żądamy wyłączenia obowiązywania przepisu 37k pkt 1 i 1 ustawy Prawo farmaceutyczne względem niekomercyjnych badań klinicznych i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, związanych z prowadzeniem takich badań ze środków publicznych (NFZ).

Wspomniane w petycji przepisy prawa brzmią:

Art. 37k
1. Sponsor finansuje świadczenia opieki zdrowotnej związane z badaniem klinicznym i objęte protokołem badania klinicznego, które nie mieszczą się w zakresie świadczeń gwarantowanych, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w szczególności dostarcza bezpłatnie uczestnikom badania klinicznego badane produkty lecznicze, komparatory oraz urządzenia stosowane do ich podawania.

1a. Świadczenia opieki zdrowotnej:

1) niezbędne do usunięcia skutków pojawiających się powikłań zdrowotnych wynikających z zastosowania badanego produktu leczniczego,
2) których konieczność udzielenia wyniknie z zastosowania badanego produktu leczniczego,
3) niezbędne do zakwalifikowania pacjenta do udziału w badaniu klinicznym

- sponsor finansuje również, jeżeli świadczenia te są świadczeniami gwarantowanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH