PGF: większość aptek ma charakter mikro-przedsiębiorstw

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PGF/ rynekaptek.pl   05-07-2016, 12:45

PGF: większość aptek ma charakter mikro-przedsiębiorstw Wsparcie dla aptek

Według danych GUS mikro, małe i średnie spółki stanowią 99,8% ogółu przedsiębiorstw w Polsce – to około 1,8 miliona firm. MSP odpowiadają za 60% PKB; dla porównania duże podmioty przynoszą zaledwie ¼ przychodu krajowego brutto. Małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają w sumie blisko 11 mln osób - przypomina PGF.

"Małym firmom czasem trudno odnaleźć się na konkurencyjnym rynku. Nie mają odpowiednich zasobów, żeby skutecznie bronić się przed „rekinami” rynku. Dotyczy to również firm działających na rynku farmaceutycznym (aptek), gdzie znaczną większość stanowią podmioty należące do sektora MSP. Średnia wartość sprzedaży apteki wynosi ok. 2 mln zł rocznie. Oznacza to, że gros placówek aptecznych ma charakter tzw. mikro-przedsiębiorstw - czytamy dalej w komunikacie prasowym.

Apteki indywidualne stanowią 2/3 wszystkich polskich aptek, generują natomiast już tylko połowę obrotów tego sektora i ich udział z roku na rok spada. Aptekarze stają w obliczu trudności: nie wystarczy już być farmaceutą, trzeba być także biznesmenem, który poradzi sobie z konkurencją. Na dodatek lwią część czasu drobnych przedsiębiorców zajmują sprawy administracyjne. Wiele mogłyby usprawnić efektywne systemy i zastosowanie technologii, jednak niewielu aptekarzy na to stać.

Dlatego Polska Grupa Farmaceutyczna opracowała program "Zdrowy Wybór", mający  na celu zapewnienie aptekarzom nie tylko dobrych warunków współpracy, ale przede wszystkim wsparcia w zakresie zarządzania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH